Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Vodní překážka - nevidím dopad, reakce+vysvetleni od Peta

A A A

Dobrý den,
nebudu Vaši poradnu stále chválit, protože je to už nošením dříví do lesa a nejlepší pochvalou bude, domnívám se, četnost dotazů nás pravidlových samouků či nedouků, jimiž Vás zásobujeme :-)

Ale dotaz kolegy ze Slovenska, který hovořil o peripetiích hry na dvojitém doglegu v Bernolákovu mi nedá... Vy, pane Jone, samozřejmě předpokládáte správně, že ten poloostrovní grýn je červenou vodou... Bezpochyby lepší hráč dostane míček buď na grýn nebo do vody tak, aby si bez problému "uhádal" drop tak, že bude třetí ranou dropovat na grýnu. Jenže tady má ta věc ještě jeden háček. A tím je bezpečnost ostatních hráčů a právní následky slovenským čtenářem popsaného jednání! Protože situace, jaká tam panuje - je ostatně dobře vidět i z blackriverského webu, birdie karty jsou tam velmi pěkně udělané, činí velmi obtížným vidět pro ty, kdož jsou na grýnu, hráče odpalujícího z týčka 160 metrů za lesem a stejně tak odvážný střelec může lehce přehlédnout své oběti z řad hráčů předchozího flajtu. Přitom ty budou při standardním tempu hry právě tak "na ráně". Chtěl bych na tomto místě upozornit na skutečnost, že se takový střelec vystavuje velmi reálnému riziku právního postihu v případě, že by někoho skutečně trefil. Jak občanskoprávnímu - náhrada škody, tak velmi pravděpodobně dokonce i trestněprávnímu, protože zde by skutečnost, že nikoho trefit nechtěl, nebyla rozhodná, protože měl a mohl vědět, že se tak může stát. Protože tohle by nebyl případ, že nějaké nemehlo netrefí čistě míček a ten od hole odletí někam jinam, než chtěl, abych se mohl vymlouvat, že to prostě bylo něco zcela nezaviněného a tedy vylučujícího trestnost. Na tu popsanou ránu už musím být dost dobrý hráč, navíc rána směřuje úplně mimo předpokládaný směr hry, takže v případném řízení před soudem by se jen velmi obztížně prokazovala absence zavinění, byť nedbalostní formou (tedy že nejen, že nikoho trefit nechtěl - no ještě aby chtěl!!!, ale že to ani nemohl vědět, že někoho trefit může). V tomto případě by mu ani nepomohlo, že střelec přeci volal fóór, protože jeho terče na uvedeném grýnu by vůbec nemohly tušit, že je tohle varování určeno právě jim. PROSÍM VÁS, KAMARÁDI NA OBOU STRANÁCH HRANICE, NA TĚCH HŘIŠTÍCH OPRAVDU VĚTŠINOU NEBÝVÁME SAMI!! A v té souvislosti se Vás, pane Jone, zeptám. Mohl by tuto věc majitel hřiště vyřešit tak, že by do místních pravidel vtělil pod trestem dsq nějaký zákaz hry do jím vymezeného koridoru nebo nějak podobně? (samozřejmě by tam mohl dát sítě, ale spíš jestli to jde korektně pravidlově?)

DÍKY A ZDRAVÍM
Petr Hoček

Odpověď na dotazDobrý den Petře

;o) četnost dotazů byla, je a bude nejlepší pochvalou, máte naprostou pravdu! I tak díky!

Petře já Vám v první řadě děkuji upřímně za právní rozbor takové situace! Nejsem právník a Váš komentář zní natolik přesvědčivě, že nepochybuji ani na chvilku o tom, že Vy ano. Koneckonců jsem bezpečností hráčů vpředu argumentoval i v odstavci uvedeném v odpovědi na Vámi citovaný dotaz - pro jistotu ještě jednou uvedu celé znění;
Ale pak je tady ještě jedna věc. A to je bezpečnost hráčů, o které se zmiňuje Etiketa. Pokud by došlo k ohrožení hráčů (v tomto případě by se dalo považovat za úmyslné), mohl by citlivější člen Soutěžního výboru navrhnout DSQ za vážné porušení etikety. A nikdo by se asi moc nedivil.

Otázku zavedení místního pravidla jsem diskutoval před malou chvilkou s kolegou Jiřím Kubelíkem (R&A certifikovaný rozhodčí ČGF s mezinárodní třídou - kolega z Czech PGA Tour) a došli jsme k závěru, který možná připouští restriktivní opatření v podmínkách soutěže. Ty definují třeba kategorie nebo hcp, takže mohou definovat zřejmě i možnost zakázat hrát na uvedené jamce první ránu na green pod trestem vyloučení z této soutěže z důvodu nedoržení jejích podmínek. Nicméně právě tak jsme se shodli okamžitě na důležité věci. Je třeba připomenout, že řešení znají samotná Pravidla. Pojďme si to pro ty, kdo si tuto situaci neuvědomují, připomenout patřičné odstavce a s patřičným důrazem. Vezmeme první tři - velice důležité:

Pravidla golfu

Oddíl I – Etiketa; Chování na hřišti

Úvod

Tento oddíl obsahuje doporučení ohledně chování a způsobu, jak hrát golf. Pokud se hráči budou těmito doporučeními řídit, bude hra pro všechny zúčastněné příjemnější a zábavnější. Základním principem je, že za všech okolností je potřeba brát ohledy na všechny ostatní osoby na hřišti.

Duch hry
Golf se po většinu času hraje bez přímého dohledu rozhodčího, přičemž se spoléhá na osobní zodpovědnost každého hráče, že bude brát ohled na ostatní hráče a bude jednat v souladu s Pravidly. Všichni hráči by se měli za všech okolností chovat disciplinovaně, v souladu s dobrými mravy a prokázat sportovního ducha, a to bez ohledu na to, jak jsou soutěživí. Tyto teze vyjadřují ducha hry.

Bezpečnost
Před zahráním rány nebo před provedením cvičného švihu by se hráči měli přesvědčit, že se nikdo nenachází blízko nich ani na místě, kde by mohl být zasažen holí, míčkem nebo kamenem, oblázkem, větví apod., které mohou odlétnout v důsledku úderu nebo cvičného švihu.
Nikdo z hráčů by neměl hrát, dokud hráči před ním nejsou z možného dosahu jeho rány.
Hráči by měli vždy upozornit zaměstnance údržby hřiště, kteří se vyskytují blízko nich nebo před nimi, pokud zamýšlejí zahrát ránu, která by je mohla ohrozit. Pokud hráč zahraje ránu takovým směrem, že vznikne nebezpečí, že by někdo mohl být zasažen, měl by okamžitě varovně zakřičet. Tradičně užívaným varováním v takové situaci je ”fore”, čti ”fór”.


Tady je jasně vidět, že zahrát na green uváděné jamky je proti základnímu článku Etikety golfu. A pak následují z hlediska občansko-právních vztahů nepříjemné tahanice přes právníky, z hlediska Pravidel naplnění následujících odstavců z Pravidel golfu;
Závěr; Tresty za porušení
Pokud se hráči budou řídit pokyny uvedenými v tomto oddílu, hra bude pro všechny zúčastněné příjemnější a zábavnější.
Pokud hráč během kola nebo během určitého časového období soustavně porušuje výše uvedené pokyny, doporučuje se Soutěžnímu výboru, aby proti tomuto neukázněnému hráči zavedl odpovídající disciplinární opatření. Takové opatření může například zahrnovat zákaz hry na hřišti po určitou dobu nebo v určitém počtu soutěží. Vzhledem k ochraně zájmů většiny golfistů, kteří hodlají hrát v souladu s těmito pokyny, je toto považováno za oprávněné.
V případě závažného porušení etikety může Soutěžní výbor podle Pravidla 33-7 hráče diskvalifikovat.


33-7. Trest diskvalifikace; Uvážení Soutěžního výboru
V jednotlivých výjimečných případech může Soutěžní výbor prominout, změnit nebo udělit trest diskvalifikace, jestliže to považuje za oprávněné.
Žádný trest nižší než diskvalifikace nesmí být prominut nebo změněn.
V případě závažného porušení etikety může Soutěžní výbor podle tohoto Pravidla hráče diskvalifikovat.


Na závěr zkusím vykrást Váš příspěvek a připodepsat se pod něj;
PROSÍM VÁS, KAMARÁDI NA OBOU STRANÁCH HRANICE, NA TĚCH HŘIŠTÍCH OPRAVDU VĚTŠINOU NEBÝVÁME SAMI!!

Hezkou hru!

Dobry den,
pre upresnenie. Cez ten les sa da velmi spolahlivo vidiet, ci je niekto na greene. V najhorsom si clovek podide tak 30m od odpaliska a odtial je vyhlad na 100%. Takisto velmi dobre vidiet, ci sa niekto na green blizi. Takze o bezpecnosti nie je nutne diskutovat, je to bezpecnejsie ako mnohe bezne hrane slepe dopady za horizont.
A este upresnim, ze sa bavime o 18tke v Malackach na ihrisku White Eurovalley (9ka Pine).

S pozdravom,
Peto

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019