Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Diskvalifikace odpověď

A A A

Děkuji za odpověď.

Mě je jasné, že oficiálně hráče nediskvalifikoval divák ale rozhodčí nebo soutěžní výbor, který tento podnět od diváka musí prošetřit a udělat příslušné kroky. Taky ale rozhoduje rychlost diváka, a rychlost soutěžního výboru, aby na to mohli hráče včas upozornit, respektive než podepíše scorecartu. Jak jste sám psal a já to taky dobře vím, že rozhodčí je vstřícný i tím, že mu zabrání v podepsaní scorecarty než se všechno prošetří.

Jenom jsem chtěl ještě citovat výrok Iana Poulthera: "V kolika sportech může někdo takhle zavolat a změnit výsledek?" Tím mimo jiné může narážet na to (sám velký fanoušek fotbalu a konkrétně londýnskému Arsenalu), že třeba ve fotbale muže fotbalista v pokutovém území zasimulovat v 90. minutě a zařídit penaltu, díky které vyhrají zápas 1:0. Za 20 sekund po tomto pádu v pokutové území ví každý divák, který se podíval na opakovaný záznam, že to nafilmoval. I kdyby se snažil sebe víc, nic nezmění. Nejhorší na tom je, že to zainteresované instituce ve fotbale neřeší. Takže hráč nedostane prakticky nikdy žádný trest, a když už nějaký trest přijde, tak jenom velmi malý a spíše finanční. Vidíte ten rozdíl? Harringtonovi se neúmyslně pohne míč o centimetr a tím to si v žádném případě nechtěl pomoci k lepšímu výsledku a je diskvalifikován. A někdo úmyslně spadne a zajistí tím vítězství, a přesto se s výsledkem zápasu už nic nestane. Golf je neúprosný.

Já jsem moc rád, že golf je takový, jaký je, protože je to nejférovější hra na světě a pravidla jsou velmi důležitá. Mám rád samozřejmě i ostatní sporty, ale to čím se odlišuje je být čestný a poctivý na prvním místě. A když nějaký profesionál by náhodou chtěl hrát proti pravidlům, tak přicházejí tvrdé tresty a to se mi moc líbí. Takhle si golf udržuje svoje motto a tím zůstává slovní spojení hra gentlemanů. Například trest Davida Robertsona z roku 1985 při kvalifikaci na Brittish Open, který dostal zákaz na 20 LET hrát turnaje, protože posunul markovátko o 5 metrů na greenu.

Kdyby tak byli všichni amatérští golfisté čestní a hráli fair.
Ondřej Mrosek

Odpověď na dotazDobrý den Ondřeji

Jen v krátkosti a opět zcela vyjímečně, neb podobný styl dialogu je spíše diskuzí a proto je pro něj tento prostor (Poradna) spíš nevhodný. Se vším co píšete souhlasím včetně závěrečného povzdechu.

Okomentuji taky Iana, kterého si nesmírně vážím a patřím k jeho fanouškům. Možná že právě až přemíra snahy, dát prostor všem postupů, které umožní spravedlivě rozdělit mezi hráče vysoké finanční dotace (musíme si taky uvědomit, že to jsou jejich výplaty) vedla při otázce "je možné na základě upozornění tv diváka konat" k odpovědi ty, kdo jsou za sestavení Pravidel a jejich výklad zodpovědní, tedy R&A. Čistota sportu je tak - dle mého osobního názoru - v případě golfu vyšší. Kdyby mohli tv diváci volat fotbalovým sudím, že za jeho zády někdo někoho sundal, by třeba taky vedlo hráče fotbalu k menším počtům faulů a třeba by zmizelo i to simulování. A prosím hned dodávám dvě věci, než mě chytne někdo za slovo; tím takový postup pro ostatní sporty nechci ani navrhovat ani zavádět a zdůrazňuji, že můj přístup k fotbalu je pozitivní už jenom proto, že můj osmiletý syn hraje už třetí rok za FK Mladá Boleslav a přál bych všem vidět, jak fantasticky a skvěle je vedou trenéři v čele s Honzou Flachbartem k čestnosti a jak jim od malička trpělivě vysvětlují co jsou sport, fair play a parta.

Díky za názor Ondřeji!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019