Pravidlová poradna s Michaelem Jonem
Ztráta rány a vzdálenosti



Dobrý den,
částečně reaguji na jeden z posledních dotazů, resp. jeho tematika mi připomněla věc, na kterou jsem se již dlouho chtěl zeptat.
V americkém filmu Tin Cup (Zelený svět) z roku 1996 hraje na 18. jamce 4. kola Kevin Costner jamku par 5. Po první ráně na fairway se pokouší o "nemožné" - zahrát druhou až na green (velice známá scéna). Takže, Costner střelí první míček do vody, pak by si mohl jít dropnout, ale on uplatní pravidlo ztráty rány a vzdálenosti (přijde mi nepravděpodobné že by hrál míč provizorně) a do vody pošle druhý míček. A poté se chystá hrát potřetí z fairwaye. V tu chvíli je záběr do komentátorského studia, kde jeden z komentátorů prohlásí, cituji: "stačí když si dojde pro drop a zahraje pět". Ale pokud správně počítám tak: první rána do fairwaye, druhá do vody, třetí trestná, čtvrtá do vody - a teď kdyby šel dropovat k vodě u greenu tak přeci pátá trestná a hraje šestou. Takže si nějak nemůžu vysvětlit to "zahraje pět". Pět už by zahrát nemohl a pátou ránu (pokud by to tak bylo myšlené) taky ne.
Napadla mě jen tři vysvětlení: chyba v americkém filmu (nic nového) nebo byla v roce 96 jiná pravidla, nebo je možné jít v takovéto situaci dropovat ten první utopený míček a tedy třetí drop a hraju čtvrtou?
K tomuto mám doplňkový dotaz, situace, kdy hráč zahraje ránu která skončila na hranici vodní překážky (z našeho pohledu je prokázáno nebo téměř jisté že míč je ve vodě). Hráč hraje nový míč z místa kde byl (neřekne že se jedná o provizi) a ten umístí na metr k jamce. Zbytek flightu už je taky na greenu když si tento hráč jde podívat k té vodní překážce kam míček poslal. Poté vyndavá lovítko, vytahuje míček a když ho vyndavá tak se jen tak ptám jestli je to ten jeho míček (ze zdvořilosti) a hráč potvrdí že ano. Jeden ze spoluhráčů na greenu, takový iniciativní místní "mazák" zvedne hráčův míček z greenu (metr od jamky, toho hráče co střílel do vody), jemu překážel v dlouhém patu a ten kamarád si šel zatím ještě k bagu který nechal před greenem. No a tento "mazák" na něj zavolá a hází mu zvednutý míček se slovy "chytej, to je ten tvůj provizor". Příliš pozdě jsem se já ohradil, že to přeci nebyl provizorní míč a že to s ním musí dohrát, o co víc že byl v lepší poloze než míč, který by se musel teprve dropovat. Na to se se mnou začal hráč, který míč zvedl, hádat, že jakmile byl míč z vodní překážky nalezen, musí být dropován. I samotný hráč, kterého se to týkalo byl skutečně připraven dropovat, myslel si že míč na greenu hrát nemůže, sám ho považoval jen za provizor. Ale já jsem si byl jistý, že tuto skutečnost neohlásil a i samotný hráč to po krátkém přemýšlení přiznal. Nicméně bylo zjevné, že přestože to neřekl, jako provizorní chtěl míč zahrát.
V tu chvíli jsem drze uplatnil svoji "autoritu hráče s nejnižším hcp, přestože jsem byl nejmladší" a prosadil si svojí. Že tedy míč byl novým míčem ve hře a musí být dohrán. Míč jsme umístili přibližně tam kde byl a hráče, který ho zvedl, potrestali jednou trestnou.
Děkuji za odpověď,
Daniel
Odpověď na dotaz
Dobrý den Danieli
Film Tin Cup provázely drobné nepřesnosti napříč spektrem. Ale (aspoň tedy z mého ryze osobního pohledu) herecké výkony, charakterová kresba postav, muzika a celkově klasicky americký příběh s happy-endem tento fakt bohatě přehluší. Jak říkám - budiž odpuštěno za všechny ty úžasné hlášky a situace, včetně hry lopatou a věty "a ještě běží"...
Ani v roce 1996 (sáhnul jsem do poličky nad monitorem a pro jistotu otevřel Rozhodnutí z tohoto roku) nemohl v takové situaci nikdo hrát provizorní míče. Ani "Roy McAvoy", ani Kevin Costner. Nicméně jsem se snažil dopátrat, kde by mohlo dojít k záměně. Věřte - nevěřte v dostupném scénáři konkrétně tento dialog vůbec není k nalezení. Při poslechu originálu na You Tube jsem nebyl schopen rozumět. Takže; buď nebyl přeložen z originálu minulý čas (...mohl dropnout a hrát pět...) nebo třeba ve střižně byla scénka posunuta "o ránu dál". Každopádně se ve Vámi popsaném momentu Roy snaží dropnout míč s pátou trestnou před odehráním šesté rány. Takže možná chyba ve střihu, možná nepřesný překlad, v žádném případě možnost jít si dropnout po dalších ranách z fairwaye třetí trestnou a hrát čtvrtou neexistuje a ani v roce 1996 neexistovala.
K pravidlové situaci další:
Pan "mazák" tomu dal korunu. Provizorní míč podle všeho nemohl být hrán - sám uvádíte, že bylo známé nebo prakticky jisté, že míč ve vodní překážce skončil, takže úplně všechny úvahy o provizorním míči jsou v tomto případě absolutně irelevantní, více česky řečeno mimo mísu. Ve chvíli, kdy Váš spoluhráč spustil míč na místě, odkud do vody zahrál, vybral si variantu úlevy od vodní překážky a to podle Pravidla 26-1a. "Mazák" = Spoluhráč s ním na greenu pohnul, tedy podle Pravidla 18-4 míč měl být umístěn zpět beztrestně. Konečné řešení z pohledu hráče, který zahrál míč do vodní překážky, je naprosto OK, z pohledu hráče, který míč zvednul (místní mazák), to v pořádku nebylo, protože nebyl důvod (ani nebylo podle čeho) jej trestat, takže ta trestná pro něj byla taky mimo mísu. Takže jste si v případě prosadil jako "autorita mladší s lepším handicapem" jednu půlku prima, v té druhé se Vám to moc nepovedlo...
Takže příště pozor na tresty. Lepší je sehnat před podpisem karty rozhodčího (nebo aspoň fundovaného člena Soutěžního výboru) a tam, kde si nejste jistí, konzultovat a do kolonky napsat a podepsat nakonec správný výsledek. A pro všechny;
- tvrzení "jakmile byl míč z vodní překážky nalezen, musí být dropován" je holý nesmysl. Tak hezkou hru!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!
« Předchozí dotazNásledující dotaz »