Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Doplnění dotazu

A A A

Dobrý den!
Přečetl jsem si Vaši odpověď na golfradar zařízení na hledání míčků. Váš výklad pravidel je dle mého názoru správný. Na druhé straně při golfových turnajích v televizi pomáhají hráčům hledat míček rozhodčí i diváci. Jen velmi málo míčků tím zůstane nenalezeno. Přitom se někdy stane, že míček zaletí do míst, kde diváci nejsou a tudíž ani nemohou hráči pomoci nalézt míč. Což je (trochu) také znevýhodnění ostatních hráčů.
Myslím si, že použití radaru je mnohem menší přestupek proti pravidlům, než laser, který uvádíte. A který bych já nepovolil, i kdyby ho měli všichni hráči. Samozřejmě vše je věcí názoru a výkladu pravidel.

Vrátím se však ješte k radaru. Zde je přeci hlavně snaha urychlit hru, což je preferováno i v pravidlech – provizorní míček! Ale i s ním se dá podvádět, když hůř umístněný míček "nenaleznu" a hraji s druhým míčkem... Pokud míček není nalezen, hráč se vrací na místo odpalu a hraje znovu, tedy i s marným hledáním dost velké zdržení, zvláště pokud míček nemůže nalézt více hráčů. Už se mi několikrát stalo, že jsem přesně viděl, kam míček dopadnul, ale nenašel jsem ho...

S pozdravem
Miroslav Moravec
Prostějov

Odpověď na dotazDobrý večer pane Moravče

Odpověď by vydala na několik stránek, takže se budu tentokrát (zcela vyjímečně) držet spíš heslovitých poznámek;
-v televizi vidíme profesionální túry, kde divák je nedílná součást všeho dění a spekulace o spravednosti a nespravedlnosti v uvedených intencích ztrácejí smysl
- radar je podle mne mnohem větší zlo. Laserem změřím vzdálenost a pak je na mně, jestli jsem dostatečně schopný, šikovný, talentovaný nebo trénovaný na to, abych tuto informaci vůbec využil, respektive zužitkoval. Najít radarem míček po pár desítkách vteřin bez problémů ve stejné chvíli, kdy můj spoluhráč hledá beznadějně (a třeba i po pěti minutách bezvýsledně) o kus dál marně ten svůj... Já bych se prostě v takové chvíli hanbou propadnul...
- snaha urychlit hru je patrná i z vývoje Pravidel v posledních letech. Radar se za ní neschová, dokud nebudou v tomto směru Pravidla méně radikální.
- podvádět se dá nejenom s provizorním míčem. Jeden pán si kopnul míč nohou v televizi... Tahle linie uvažování je mi cizí a nepochopitelná. Provizorní míč je tady však právě od toho, aby zrychlil hru (jen pro zopakování - nenajdu původní - mám zahraný provizorní - nemusím se vracet = šetřím čas). Takže "sbalit" do kapsy původní protože mi "provižn" dobře leží, to je na veřejnou exekuci ale jiná věc, než zdržování. Z hlediska zdržování je pak na stejný postup nezahrání provizorního míče, když k tomu situace přímo vybízí...

Tak Miroslave, prosím bez radarů a hezkou hru!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019