Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Hledání míče - elektronika (radar)

A A A

Dobrý den,
děkuji za Vaši skvělou poradnu, kterou pravidelně a rád studuji.

Vlastní dotaz:
Existuje elektronický přístroj napomáhající hledání vlastního míče. Musí k tomu být samozřejmě speciální míče, nicméně výrobce ujišťuje, že odpovídají pravidlům. Je možné tento přístroj používat i v turnaji resp. hře ke snížení HCP? Nikde jsem o tom nic nenašel.

Pro upřesnění přidám odkaz na ten přístroj:
http://golf.about.com/od/equipmentreviews/gr/radargolf.htm
a český popis
http://testy-recenze-golfove-vybaveni.golfczech.cz/radargolf-vas-hlidaci-pes-20080702

Děkuji Radek KALA

Odpověď na dotazDobrý den Radku

Velice mě těší slova chvály v úvodu dotazu a děkuji za ně.

K Vámi uváděnému elektronickému zařízení mám následující komentář. V Pravidle 14-3 je dáno následující:
Pokud Pravidla nestanoví jinak, nesmí hráč během stanoveného kola používat žádné umělé pomůcky nebo neobvyklou výstroj, nebo používat libovolnou výstroj nezvyklým způsobem:
a. které by mu mohly napomáhat při provádění úderu nebo při hře;

Podle mého nejlepšího vědomí a svědomí tedy takové zařízení pro hru na handicap není povoleno.
K tomu ještě jeden komentář (a prosím Radku, neberte si jej osobně): Jakmile hraji turnaj a použiji cokoliv, co mě nějakým způsobem upřednostňuje oproti ostatním, cítím se, jako bych podváděl je. Mám prostě pocit, že je to nefér. Proto také například ve Španělsku, při turnají PGA, na kterém jsem před dvma lety rozhodoval, povolili lasery, ale z fairwayí nezmizely vzdálenostní značky, protože měřáky všichni hráči prostě a jednoduše nevlastní. Na svém turnaji bych povolil měřáky a radary tehdy, když by všichni účastníci měli zajištěny (jejich vlastnictvím) stejné podmínky.

Radku děkuji za dotaz a hezkou hru!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019