Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

*2019 Trestná oblast a za ní aut

A A A

Dobrý den pane Jone,
především velmi děkuji za odpovědi na mé dotazy.

K mému dotazu, na který jste odpovídal 28. 5. bych měl ještě jednu otázku.
Na hřišti je nalevo od ferveje podelná biozóna, rovnoběžně s ní je nalevo od ní aut. Po nepovedené ráně vlevo nedokážeme rozhodnout (aby to hraničilo s jistotou)zda míč skončil "jen" v biozóně nebo byl delší a je až v autu. Jak rozhodnout, když do biozóny pochopitelně nemůžeme vstoupit a není přístupná ani inkriminovaná autová oblast, abychom zde mohli míček hledat?
Zastávám názor, že pokud nikdo neví, zda je míč v biozóně nebo v autu, tak musím hrát novou ránu z původního místa (resp. pokračovat dříve zahraným provizorním míčem). Nebo se mýlím? S tvrzením některých golfových kolegů, že mám v tomto případě dropovat trestnou oblast (biozónu) se nedovedu ztotožnit.

Mockrát děkuji za odpověď a hlavně za poradnu, která je nám "poučeným" golfistům velkou oporou.

Zdeněk Krčmář

Odpověď na dotaz

*2019
Dobrý den Zdeňku.

Zastáváte obecně velice správný názor. Nazírat na popsanou situaci přesně takhle je v duchu pravidel i fairplay to nejlepší. Ale přece jenom to trochu rozvedu, byť to celé situaci neulehčí. Ona taky není tak úplně černobílá. Ale potřebujeme si dát návod na podobné příběhy i na jiných hřištích, než jenom pro jedenáctku na Čeladné.
Ten návod se skrývá v Definicích, které jsou (na rozdíl od minulých edicí) k nalezení na konci pravidlových publikací. Konkrétně se jedná o definici

Známo nebo prakticky jisto (Known or Virtually Certain)
Standard pro rozhodování, co se stalo s hráčovým míčem – například jestli míč skončil v trestné oblasti, jestli se pohnul nebo co způsobilo, že se pohnul. Známo nebo prakticky jisto znamená víc než jen to, že daná věc je možná nebo pravděpodobná. Znamená to, že buď:
• Existuje přesvědčivý důkaz, že se dotyčná událost s hráčovým míčem skutečně stala, jako když to hráč nebo jiná osoba viděla, nebo
• Ačkoli existuje určitá velmi malá pochybnost, veškeré rozumně dostupné důkazy nasvědčují, že dotyčná událost nastala s pravděpodobností alespoň 95%.
„Veškeré rozumně dostupné důkazy“ zahrnují všechny informace, které hráč má, jakož i další informace, které si může obstarat bez vynaložení nadměrného úsilí a bez zbytečného zdržování.


Co to vlastně znamená? Na jedenáctce někdo z nás zahraje ránu. Z jejího tvaru (povedená - nepovedená, vysoká - nízká, stáčí se hodně rychle doleva - letí rovně - stáčí se hodně rychle doprava, prvotní směr startu míče, vliv větru...) se dá usoudit hned napoprvé, a to i s přihlédnutím k tomu, jak dotyčný hráč hrál na jamkách předchozích, jak asi rána mohla dopadnout. Pokud je celá situace na hraně a opravdu se nedá posoudit, kde míč skončil, pak to vaše řešení je první a jediné správné.
Nicméně právě ta druhá odrážka ve zmíněné definici otevírá prostor pro jakousi malou pochybnost (konkrétně je dokonce vyčíslena 5 %) a pokud se hráči v daném okamžiku, v dané situaci a na daném místě shodnou, že je víc pravděpodobné, že se míč přes trestné území do autu nedostal, pak hráč může dropovat oblast (po staru biozóna) se zákazem hry a vstupu.

Já děkuji za dotaz Zdeňku, za pochvalu taky, a přeji hezkou hru!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotaz« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
texas poslední turnaj