Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

*2019 Drop zóna Mladá Boleslav jamka 17

A A A

Dobrý den, pane Jone,

při čtení poradny jsem narazil na dotaz Mirka ohledně regionální soutěže družstev v Mladé Boleslavi a neumožnění využití DZ po zahrání rány do vody na jamce 17. Mirek píše "hráč zahrál do žluté vody před grýnem" - a tady může být vysvětlení, proč nebylo možné využít DZ. Totiž ne celá voda na této jamce je označena žlutě - část je označena červeně. A k tomu se váže i místní pravidlo, které říká:

Dropovací zóny jsou vyznačeny na následujících jamkách:
a) č. 14 pro biozónu značenou jako vodní překážka
b) č. 17 pro vodní překážku u greenu. Výjimka: hráč nemůže využít dropovací zónu, pokud míč naposledy překročil tu neostrovní část hranice vodní překážky, která je označena jako podélná vodní překážka

A právě ta výjimka je možná tou situací, která byla posouzena - tedy míček překročil hranici podélné vodní překážky a ne příčné, tedy DZ nebylo možné použít. Nicméně nebyl jsem tam a nedokážu posoudit místo vstupu míče do vody, ale tohle mne napadlo jako možné vysvětlení (protože tu jamku znám a vím, že značení vody na konci ferveje je část červená a část žlutá).

Děkuji, hezký den,
Petr

Odpověď na dotaz

*2019
Dobrý den Petře.
Moc se omlouvám ale konkrétní Místní pravidlo, které uvádíte, není technicky slučitelné s novými pravidly - jde mi o textaci (biozóna, vodní překážky). Jinak samozřejmě nová Pravidla golfu stále umožňují zřídit drop zónu pouze pro určitou část trestného území. To na úvod.
Druhým faktem je, že Soutěžní výbory ČGF velice častou používají pouze Místní pravidla vlastní, vydaná pro konkrétní turnaj na konkrétním hřišti. Z několika důvodů. Tím prvním je Hard Card, která obsahuje stálá místní pravidla, druhým je snaha
a) přizpůsobit obtížnost významu soutěže a kvalitš startovního pole
b) napravit chyby, které se napříč hřišti (nejenom v ČR - minulé dva týdny jsem opravoval / upravoval značení v Neuchatelu i Evianu) vyskytují jak ve značení tak místních pravidlech, ketré často ze špatného značení vycházejí. Nebo obráceně.

Členové Soutěžního výboru ČGF i na tento turnaj připravili modifikovaná místní pravidla.

Děkuji za vaši připomínku Petře, hezkou hru i vám.
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019