Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

*2019 Waste area - este raz

A A A

Dobry den pan Jon,

Najskor chcem podakovat za zodpovedanie mojich otazok! Dakujem! Ospravedlnujem sa za trufalost, ale nesuhlasim s jednou odpovedou. Pytal som sa na waste area (piesok v poli, nie bunker) a zaborenu loptu. Napisali ste mi na to, ze ked je lopta zaborena kdekolvek v piesku, tak nemam ulavu. Ja vsak citam nizsie - citacia:

16.3.a.
...
Výjimky – Kdy není úleva pro zabořený míč v poli možná: Úleva podle Pravidla 16.3b není možná:
• Když je míč zabořen v písku v poli v místě, které není sečeno na výšku dráhy (ferveje) nebo nižší, nebo....

Z toho logicky vyplyva, ze ulava JE MOZNA z piesku, kde je trava sekana na vysku drahy. Preto sa pytam, ci mam sledovat okolie waste arei ci je obklopena fairwayou? A co ked v nejakej casti je waste area obklopena roughom a v nejakej casti faiwayou, kde je hranica? Alebo waste area pod toto vobec nepatri a patri tam len nejaky nahodny piesok uprosted fairwaye? Hravam hodne Penati a tam je hodne pieskovych waste areas (aj ked su vacsinou obklopene roughom, ale mozno nie vsade je to tak...).

Dakujem a drzim palce!!!

P.

Odpověď na dotaz

*2019
Dobrý večer Peťo.
Ne, nemusíte nic okolo Waste area sledovat. Je potřeba správně přečíst co Pravidlo 16 umožňuje. Začneme s tím, že ...zabořen v písku v poli v místě, které není sečeno na výšku dráhy (ferveje) nebo nižší... znamená, že míč je zabořen v písku který LEŽÍ na farwayi nebo na části hřiště, která je sečená níž než fairway. Nízko sekaná plocha je základ. Waste area se (stejně jako bunkery) neseče, tudíž nestačí, aby fairway pouze přiléhala, sousedila.
Jde o případy opravdu silného pískování fairwayí nebo například místa opraveného pískem (poškození strojem, povětrnostní podmínky).

Díky za váš dotaz a hezkou hru, nejenom na Penati.

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
texas poslední turnaj