Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Beztrestný drop zabořeného míče v rafu?

A A A

Již dvakrát jsem viděl, jak při turnaji PGA povolil rozhodčí hráči beztrestně dropovat míč, který se nacházel v rafu na hraně bunkru.V prvém případě to bylo poté, co hráč odehrál míč z fairwayového bunkru holí s malým loftem tak nešťastně, že míč prošel pod hranou až do oblasti, kde svislý průmět hrany vymezil polohu míče mimo bunkr, podruhé nyní na Hundai classic (v tomto případě jsem pouze zaregistroval, jak míč leží v rafu u hrany bunkru a hráč za asistance rozhodčího opakovaně dropuje a poté míč umisťuje na poslední místo dopadu). V pravidlech ale přece máme beztrestný drop pouze při zaboření na nízce střižených plochách! Kontrolou zapsaného skóre jsem si ověřil,že skutečně drop byl v obou případech beztrestný. Tak jsem v pravidlech hledal vysvětlení, ale nenašel.

Děkuji
B.Pergl

Odpověď na dotazDobrý den pane Pergle

Vysvětlení je velice jednoduché. Ano, v Pravidle 25-2 je jasně uvedeno, že takový postup je povolen pouze na nízko sekaných plochách. Jenže v té části Pravidel, která je obecně považována za část určenou Soutěžním výborům, je uvedeno následující;
Dodatek I.
Část B
odstavec 4

„Jestliže je míč zabořený ve vlastním důlku po dopadu kdekoli v poli, může se beztrestně zvednout, očistit a spustit co nejblíže původnímu místu, avšak ne blíže jamce. Spouštěný míč se musí nejprve dotknout části hřiště, která je v poli.
Výjimky:
1. Hráč nemůže využít úlevu podle tohoto Místního pravidla, jestliže je míč zabořený v písku mimo nízko sekanou plochu.
2. Hráč nemůže využít úlevu podle tohoto Místního pravidla, jestliže je zjevně nesmyslné, aby hráč zahrál uvažovanou ránu, a to kvůli překážení něčeho jiného než dočasné podmínky, na kterou se vztahuje toto Místní pravidlo.


Tuto podmínku soutěže má zavedenou jako stálou podmínku jakákoliv profesionální série. Mimo jiné například i Pilsner Urquell Czech PGA Tour. A proto jste mohl vidět při profesionálním turnaji, jak hráč využívá beztrestnou úlevu pro míč zabořený v roughu.

Hezký den a díky za dotaz!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019