Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

*2019 Kolík pro vnitřní aut

A A A

Dobrý den pane Jone
Řešíme na fóru 19jamka.cz pravidlový problém, který se tu možná už řešil, ale nemůžu najít odpověď.
Jde o situaci, kdy je na hřišti vnitřní aut (např. Mladá Boleslav mezi jamkami 1 a 9, nebo ve Mstěticích mezi jamkami 3 a 6). Smí se pohnout autovým kolíkem, když přicházím z jamky, pro kterou aut neplatí? Někdo tvrdíme že ne, jiní že ano. Další varianta je, že by to měla upřesnit místní pravidla. Když jdu z jamky, pro kterou aut platí, tam se asi shodujeme, že se kolíkem pohnout nesmí. Prosím, ukončete naše dohady :-)

Díky za odpověď a přeji hezký den
Martin Záhumenský

Odpověď na dotaz

*2019
Dobrý den Martine. Omlouvám se za prodlevu

Autovým kolíkem pohnout nesmíte - z definice v Pravidlech. ideální je, aby ale v místních pravidlech bylo uvedeno, že pro hru na jamce, kde vnitřní aut neplatí (v MB je to jednička), jsou autové kolíky nepohyblivé závady. Pak při hře na jedničce smíte využít free drop, když vám kolík překáží v postoji nebo švihu.
Pokud to místní pravidla neošetřují, pak nejenom, že nesmíte autovým kolíkem pohnout, ale na jamce, pro kterou aut neplatí, nemáte od kolíku beztrestnou úlevu.

Tak snad je pro devatenáctou jamku jasno... :)
Díky za dotaz a hezkou hru!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019