Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

*2019 - PROSÍM PŘEČTĚTE SI TUTO DŮLEŽITOU POZNÁMKU!!!

A A A

Dobrý den všem návštěvníkům poradny.

Nastala dlouho očekávaná doba a s ní přišla revoluce. Ta vždycky vyvolává spoustu vášní, ať už se odehrává v jakémkoliv oboru lidských činností či přímo v životě veřejném. Od prvního ledna proběhly diskuze na mnoha sociálních sítích o neuvěřitelné spoustě případů. Věřte mi, že to vypadá tak dramaticky v první řadě proto, že jde o média, profesionální túry a televizi... Všechny z nich jsou tím pádem mnohem víc na očích, než kdyby se bývaly staly při běžné hře kdekoliv na světě. Asi zní jinak, že Fowler dostal dvě za špatný drop na PGA Tour, než kdyby někdo napsal, že ty dvě dostal Jon při hře na Grabštejně.
Rozjitřené emoce většinou vedly - aspoň doposud - ke tvrdé kritice nových Pravidel. Já po třech turnajích, na kterých jsem už od začátku roku seděl na bugyně, musím říct, že to není tak hrozné, jak to na první pohled vypadá nebo jak někteří kolegové/golfisté tvrdí. A taky je jasné, že nejdřív se vždycky ozvou hlasitě nespokojení. Na spokojené ohlasy bude potřeba ještě chvilku čekat.
Psychicky by asi dost na začátek pomohlo uvědomit si, že vztekat se nad novými Pravidly golfu je dost zbytečné. Lepší je naučit se je, zahrát si podle nich párkrát a pak zkusit s chladnou hlavou říct, co se mi líbí a co ne. Každý má právo si říct svoje. Ale s kategorickým odsouzením nové edice se slovy "Golf je mrtev a už nikdy nebude, co býval!" je zbytečné hrocení. A ano, i já mám výhrady. Tak třeba plošně odsuzované dropování je věc, která mi nejde vůbec do hlavy. Jak jednodušší by všechno bylo, kdyby výška kolene byla pouze výškou minimální. Pak by se i Rickie Fowler i Chris Diakou (tomu jsem jednu trestnou za špatný drop musel dát minulý týden v Řecku) mohli těšit z golfu o trochu víc. A hlavně by rowdies neměli další důvod proč házet kamení na novou edici Pravidel. No ale pojďme od rozjímání k techickému popisu, co se teď děje s Poradnou.

Protože vyhledávání v Poradně je fulltextové, může se lehce stát, že vyhledáte IRELEVANTNÍ ODPOVĚĎ PODLE STARÝCH PRAVIDEL!

Jako prozatímní řešení jsem zvolil takovou malou technickou obezličku. Všechny dotazy, začínající stejně, jako tento, tedy *2019 jsou dotazy položené či zodpovězené v souladu s platnou edicí Pravidel golfu, tedy edicí platnou od 1.1.2019!

Pokud vámi vyhledaná odpověď nebude mít v zadání dotazu i odpovědi *2019, pak jde o odpověď starou, podle bývalých Pravidel a odpověď jako taková už od letošního ledna NEMUSÍ PLATIT.


Odpověď na dotaz

*2019
HEZKOU HRU VŠEM! A taky hodně trpělivosti.

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019