Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Nehratelné hřiště - kdo rozhoduje ?

A A A

Situace z jednoho letního turnaje:
V průběhu turnaje došlo k silnému přívalovému dešti. Poslední flight byl na nejvzdálenější jamce od klubovny (kanon start). Podle názoru hráčů z tohoto flightu byl green poslední jamky nehratelný - nebylo na něm možné v průběhu deště najít místo s úlevou od náhodné vody. Situaci (poté co odehráli na green) řešili tak, že se v průběhu nejsilnějšího deště schovali a jamku dohráli až při slabším dešti kdy voda stačila z greenu odtékat. Nikdo neměl spojení na rozhodčího a dojít pro něj v průtrži bylo problematické. Bouřka nebyla provázena blesky. Díky postupu tohoto flightu se vyhodnocení celého turnaje k značné nelibosti ostatních podstatně zdrželo. Kdo a jak v takovéto situaci rozhoduje o regulérnosti hry a jaký měl být korektní postup hráčů ve flightu?
Michal

Odpověď na dotazDobrý večer Michale

Vámi popsaný případ nesvědčí o dobrém (a správném) přístupu organizátora turnaje, zaměstnanců hřiště, soutěžního výboru ale hlavně rozhodčího, který byl pro tento turnaj nominován.
O tom, že je hřiště v nehratelném stavu může rozhodnout pouze Soutěžní výbor daného turnaje nebo jím pověřená osoba. Tak je dáno Pravidlem 33-2d.

Jinak v Pravidle 6-8a je uvedeno v jakých případech smí hráč přerušit hru.
Hráč nesmí přerušit hru kromě případů, kdy:
(i) hru přeruší Soutěžní výbor;
(ii) se obává nebezpečí blesku;
(iii) požaduje rozhodnutí Soutěžního výboru o sporné otázce (viz Pravidla 2-5 a 34-3); nebo
(iv) má pro to jiný dobrý důvod, např. náhlé onemocnění.
Špatné počasí není samo o sobě dostatečným důvodem pro přerušení hry.
Jestliže hráč přeruší hru bez výslovného svolení Soutěžního výboru, musí to Soutěžnímu výboru ohlásit, co nejdříve je to možné. Pokud tak učiní a Soutěžní výbor uzná jeho důvod za dostatečný, není potrestán. Jinak je hráč diskvalifikován.


Hráči tedy měli jen dvě možnosti. Odstoupit z turnaje, nebo jej dohrát a pak se rozhodnout, jestli podají protest proti regulérnosti podmínek.

Ale jak říkám, šlo o selhání organizátorů v čele se Soutěžním výborem, osobně bych pak nejvíc vinil rozhodčího nominovaného pro turnaj. Ten měl být přítomen, starat se o průběh turnaje a včas jej přerušit nebo rozhodnout o jeho úplném zrušení.

Tak ať v letošní sezoně proběhne vše korektně a hlavně ať nám co nejvíc svítí sluníčko!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019