Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

*2019 Mic na odpališti - nová pravidla

A A A

Dobrý den.
Snažím se nastudovat změny pravidel od nového roku. No a hned na odpališti jsem našel jednu nejasnost. Už vidím ty diskuse na hřišti. Takže vás chci poprosit o stanovisko.

Takže natýčkuji, odpálím a míček jen líznu, takže míček poposkočí 20cm a zůstane na odpališti. Podle nových pravidel si jej můžu beztrestně zvednout, očistit a znovu natýčkovat. A hraji 2. ránu.

Jenže mám nejasnost s tím "zůstane na odpališti". Ono to svadí k tomu, že odpaliště je takový to kolo vysekané v trávě. Ale podle definic ( i nových ) je odpaliště spojnice kamenů a 2 hole dozadu. Takže pokud míček přeletí spojnici kamenů, tak už mám smůlu a hraji jak leží, nebo natýčkuji a hraji 3.

Je prosím tak?
Děkuji
Radek Kala



Odpověď na dotaz

*2019
Dobrý den Radku.

První věcí bude to odpaliště. Odpaliště podle Pravidel golfu je opravdu jen ten obdélník / čtverec, který vznikne spojením přední hrany kamenů a mající hloubku dvou holí. 'Takový to kolo vysekaný v trávě' je odpaliště v řeči greenkeeperů ale pro potřeby Pravidel se držíme definice odpaliště.
Ale teď trochu jiná věc, týkající se situace, kdy míč vyletí z odpaliště. Váš první odstavec je naprosto v pořádku a přesný. Ale stejně budete postupovat a hrát druhou ránu i v případě, kdy jste míč odehrál z odpaliště, ten narazil například kdesi vpředu na břízu a vrátil se na odpaliště zpátky. I v takové situaci smíte zvednout, očistit, natýčkovat a hrajete druhou. Jen ten míč po odrazu od břízy musí zastavit v odpališti dle definice, tedy spojnice předních hran kamenů, dvě hole dozadu.

Díky za dotaz a hezkou hru Radku!




Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »



« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019