Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Přeskočení jamky v turnaji kvůli tempu

A A A

Dobrý den,
jsem pravidelný čtenář poradny a vždy se těším na nové příspěvky- díky!

Dnes se nám v turnaji stala nepříjemná situace- marshall nás donutil přejít o jamku vpřed kvůli pomalé hře. Sám pomalou hru nesnáším a maximálně se snažím nikoho nezdržovat, o to to bylo pro mne těžší. Nešli jsme nejrychleji a byla před námi mezera (jinak bychom neměli kam přejít...), ovšem bylo jasné, který z hráčů zdržuje, a že zbytek flightu s tím nic neudělá. Marshall nás nejprve všechny a pak zmíněného spoluhráče zvlášť upozorňoval- trochu se zrychlilo, ale zřejmě ne dost. Ohradili jsme se, že snad všichni nezdržujeme, což odmítl s tím, že nás musí posuzovat jako flight. Turnaj byl na stableford, nehrál jsem dobře, tak jsem se nehádal, vynechanou jamku škrtnul a šel dál.
Dotaz zní: je toto od marshalla správný postup? Podle vypsání turnaje byl členem soutěžního výboru. Vadí mi kolektivní trest pro celý flight s tím, že si to jaksi máme vyřídit mezi sebou. Nic takového jsem nikde v pravidlech nebo hard card nenašel. Trestné rány za pomalou hru jsem našel, i tady v Poradně, ale vždy se jedná o trest pro konkrétního hráče, který v nejhorším případě končí diskvalifikací.

Díky za odpověď. Rád bych věděl, jak to správně mělo být.
Zdraví Milan

Odpověď na dotazDobrý den Milane.

To je celé naprosto šílené.

Jako dlouholetý bývalý lektor školení maršálů golfových hřištť a autor školících materiálů vám přísahám, že námi proškolení maršálové byli velice důrazně upozorňováni, že tento hraniční postup nesmějí v žádném případě aplikovat v turnaji!
Protože píšete, že maršál byl členem Soutěžního výboru, je jeho hloupé rozhodnutí platné. Kolektivní tresty jsou nesmysl a nikde v Pravidlech kolektivní trest nenajdete, s výjimkou například 4ballů a 4somů, kde mohou padat tresty pro tým. Což ale jinak řešit nejde.

Přístup maršála byl naprosto proti logice a turnajovému golfu, ale i proti etickému chování, které, společně s komunikací, rovněž školení maršálové dostávají objasněno v míře dostatečné. Už jen doufám, že to nebyl námi v minulosti certifikovaný maršál...

Milane je mi to líto. Ať se vám to už nikdy nestane.

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019