Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Drop blíže k jamce

A A A

Dobrý den Michaeli,

Děkuji Vám za poradnu, je super.
Rád by se taky něco zeptal, prosím Vás.

Hrál jsem v turnaji s “odborníkem” na pravidla, protože hraje často s kamarády o velké peníze, říkal.
Situace: po ráně do greenu se míček zastavil na asfaltové cestičce u greenu, kousíček od levého okraje cesty. Cesta je uvedena v birdie kartě jako nepohyblivá závada. Levý kraj cesty je blíže jamce, pravý kraj je dále.
U levého kraje je normální rough, u pravého je nepříjemný svažitý rough. Tolik k motivaci odborníka ke dropu, ke kterému se dostávám.
Odborník zvolil volný drop na levou stranu od cestičky a chipoval z polohy evidentně blíže k jamce, než byla poloha míčku na cestičce. Trval na tom, že v případě úlevy od cestičky může dropovat blíže jamce. Myslím si správně, prosím Vás, že nemůže?

A kdybychom to zobecnili: Dovolují pravidla v nějaké situaci dropovat blíže k jamce, než je poloha míčku, která se řeší?

Děkuji.
S pozdravem,
Ivo

Odpověď na dotazDobrý den Ivo.

Odborník, co říkal, že je odborník, protože hraje o velké peníze, zase tak velký odborník na Pravidla nebude. Tedy pokud se týká toho, že tvrdí, že dropovat od cesty může blíž k jamce. A jeho "motivaci" rozumím... :)

Blíž jamce se může podle Pravidel dropovat v jednom unikátním případě. Pokud Soutěžní výbor zřídí nějakou drop zónu blíž jamce, než je situace, kterou daná drop zóna řeší. Konkrétně mám na mysli všechny tzv. "velké" turnaje, na kterých je u osmnáctky k vidění minimálně jedna tribuna. V takovém případě míváme (nejenom na turnajích LET ale je to běžná praxe) k dispozici několik drop zón, které usnadňují úlevu pro případ, že tribuna fyzicky překáží. Pak hráč smí jít do nejbližší drop zóny, i když je blíž jamce.
Některé drop zóny u vodních překážek jsou vymyšleny tak, že míč přejde dál od jamky a jako volitelnou variantu lze dropnout v drop zóně, která je blíž jamce, než je místo, kde míč naposledy proťal hranici vodní překážky. Takové případy bývají ale dost často hodně na hranici Pravidel nebo i za ní. Nicméně pokud to tak Soutěžní výbor chtěl, hráč se ničeho nedopustí, když míč takhle dropne.

Kdyby byl vpravo od cesty aut nebo vodní překážka, pak by bylo možno na levé straně cesty dropovat, protože do překážky ani do autu se dropovat - logicky - nesmí. Nicméně ani v tomhle případě se hráč nesmí dostat blíž jamce...

Díky za pochvalu, dotaz a přeji hodně fajn kol s opravdovými odborníky!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019