Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Jak moc se musí míč pohnout, aby to byl problém?

A A A

Dobrý den.

V průběhu druhého kola Czech Masters na Albatrossu jsem byl svědkem situace, kdy se hráči při odstraňování větviček a kamenů za sedmnáctkou lehce pohnul míč. Bylo to viditelné. Pohyb byl zhruba tak asi o čtvrtinu až třetinu obvodu míče. Nejsem si stoprocentně jistý, ale mám za to, že opodál stojící pár tuhle situaci dokonce diskutoval s jeho kedíkem/slečnou.

Nakonec ale míč odehrál, aniž by ho vracel. A tak si říkám, že třeba existuje nějaká hranice, za kterou se musí ten pohyb míče dostat, aby to byl problém.

Můžete nám to nějak osvětlit?

Děkuji.
Martin.

Odpověď na dotazDobrý den Martine.

Definice říká následující: Míč se „pohnul“, jestliže opustil svou polohu a zastavil se na jiném místě.. Vlastně tak stačí, aby se pohnul o jeden dimpl. Jestliže se míč pohne o čtvrtinu obvodu, pak se zcela určitě fakticky pohnul. Jestliže to bylo v přímé souvislosti s odstraňováním volných přírodních předmětů a nestalo se tak na greenu, pak je to za jednu trestnou (Pravidlo 18-2a) a míč musí být umístěn zpět. Pokud se tak nestane, a míč je odehrán z místa, kde se zastavil, jde o hru z nesprávného místa za dvě trestné.

Musím tedy říct, že pokud jste si jistý, že se míč pohnul při odstraňování nějaké větvičky, pak mne opravdu zaráží, že ho vámi pozorovaný hráč nevrátil zpátky. A jen doufám, že důvodem třeba bylo to, že se míč nejdřív pohnul ale pak se vrátil zpět přesně do původní pozice a před jeho odehráním bylo všechno v pořádku. Jinak by to byl opravdu nehezký útok na fér hru.

Díky za dotaz Martine a snad je problematika jasnější. Hezkou hru!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019