Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Zabořený míč

A A A

Dobrý den,

Hrál jsem cvičné kolo a přihrával jsem si do grýnu.
Míček mně dopadl na forgrýn, kde se zabořil, ale posléze se z "vyhloubené" jamky vrátil zpět a ležel za "vyhloubenou" jamkou přesně na spojnici míček-jamka. "Vyhloubenou" jamku po míčku na forgrýnu jsem opravil a patoval.
Posléze jsem si uvědomil, zda jsem náhodou neporušil pravidla a zda nešlo o nedovolenou úpravu hřiště před odehráním rány?
Prostudoval jsem golfová pravidla k tématu "Zabořený míč", zde se však hovoří o tom, že míček je ve svém vlastním důlku, ale není mě jasné, jak postupovat, když ze svého vlastního důlku "vyjede"?

Předem Vám děkuji za odpověď a jsem s přátelským pozdravem

Vlastimil

Odpověď na dotazDobrý den Vlastimile.

Evidentně jste zkoumal Pravidla na správném místě. Pokud míč vyjede ze svého pitchmarku, pak rozhodně nejde o zabořený míč. Jednoduše proto, že zabořený není.

Jiná věc je oprava důlku - pitchmarku. Pokud by pitchmark byl na greenu, pak ho můžete opravit - vypíchnout kdykoliv. I v situaci, kdy z něj míč vyjede mimo green nebo když pitchmark na greenu není váš a váš míč zároveň lěží mimo green. Na situaci, kdy je pitchmark částečně na greenu a částečně mimo něj pamatuje Rozhodnutí 16-1c/1.5 a dovoluje opravit i tu část pitchmarku, která je mimo green.

Na závěr mám bohužel špatnou zprávu. Za opravu pitchmarku na foregreenu ve směru hry jsou 2 trestné podle Pravidla 13-2.

Vlastimile díky za váš dotaz a hezkou hru!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019