Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

identifikace míče ve vodní překážce předmětem z překážky

A A A

Dobrý den pane Jone,
kolega chtěl provést po nalezení míče jeho identifikaci. Našel opodál klacík, kterým označil polohu, míč identifikoval a korektně umístil zpět. Až následně si uvědomil, že je ve vodní překážce a penalizoval se podle pravidla 13-4c, protože i klacík zvedl z vodní překážky.

Vzhledem k tomu, že klacík ležel zcela mimo místa odpalu a trajektorie letu, přijde mi taková penalizace "golfově nelogická". Lze na tuto situaci aplikovat výjimku z definice pravidla 13-4 a vyhnout se tak penalizaci?

díky za Váš názor,

Pavel Řezníček

Odpověď na dotazDobrý den Pavle.

Celé situaci rozumím a je opravdu cokoliv jenom ne fádní! A taky musím, bohužel, říct, že se zrovna v tomhle případě jedná o situaci, kdy se hráč dočká trestu aniž by něco zásadního způsobil. Možná i proto podléhá toto Pravidlo rozhodující změně od roku 2019. Ale o tom až na to příjde čas...

Zatím bohužel bude hráč potrestán 2 trestnými za porušení Pravidla 13-4 a aplikovat výjimku opravdu nelze, protože hráč se ani nesnažil zabránit pádu v překážce a ani neodkládal své hole.

Je mi líto, že vašeho kolegu neumím ze situace beztrestně "vysekat", i když neměl původně nic zlého v úmyslu...

Díky za dotaz a hezkou hru Pavle!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019