Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Půda v opravě na kraji greenu

A A A

Dobrý den!

Příklad: Část greenu, jeho okraj, je označen z důvodu poškození trávy jako "půda v opravě", která zasahuje částečně do přilehlé ferveje. Míč leží tak, že nejbližší místo úlevy je za půdou v opravě ve směru od jamky, ale evidentně leží na greenu. Rozhodnu-li se použít na úder patr, mám možnost jako nejbližší místo úlevy zvolit umístění míče tak, aby mi půda v opravě nezasahovala do dráhy patu. Jak by to bylo v případě, že míč leží na ferveji nebo hranice mezi greenem a fervejí je v půdě v opravě nejasná?

Děkuji mnohokrát za vysvětlení a přeji hezký den!
Vít B.

Odpověď na dotazDobrý den Víte.

Začnu někde uprostřed - čím budete hrát ránu je zcela irelevantní. Stejně jako můžete hrát putterem z fairwaye nebo v lese, ani na greenu není hra putterem nijak nařízená. No a jak postupovat, když míč leží na greenu a zároveň v půdě v opravě nám říká Pravidlo 25-1 b) iii). Takže míč budeme umisťovat na nejbližší místo úlevy, které nesmí být blíž jamce, nesmí být v překážce ale (Pozor!!!) může být i mimo green!

EDIT!: Ke druhé části dotazu, na kterou jsem neodpověděl. Tady je potřeba postupovat podle konkrétní dané situace a odpověď na takto obecný dotaz by mohla být nesrozumitelná nebo zavádějící. Díky za pochopení.

Díky za dotaz a i vám hezkou hru Víte!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019