Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

US Open - \\

A A A

Dobrý den pane Jone. Tak se tady všicni nedočkavě těšíme na váš komentář k Leftyho "voleji". Co vy na to? Jiří S

Odpověď na dotazDobrý den Jiří.

Identický text, jako je v odpovědi na stejnou situaci o dva dotazy níž. I vám se omlouvám za prodlevu. Trochu širší komentář lze najít i na golfextra:

Samozřejmě jsem to živě diskutoval s nejrůznějšími kolegy, ať už z České golfové federace, britské PGA nebo Ladies European Tour. Žil jsem taky v přesvědčení, že Phil měl být diskvalifikován podle pravidla 1-2, ale ukázalo se, že to nejde. Nebral jsem to tak, že zahrál ránu golfovým způsobem. Nejprve jsem si myslel, že získal výhodu podle pravidla 1-2. Nicméně jsem se mýlil, v širší diskusi jsme se dobrali tomu, že on skutečně zahrál ránu. Vypadala hodně nestandardně, ale podle pravidel člověk nemusí zaujímat žádný postoj nebo extrémně mířit. On se pokusil udeřit míček hlavou hole, což se mu podařilo. A to je definice rány, takže jediné, co skutečně provedl podle definice je, že zahrál ránu na pohybující se míč. A to řeší jednoznačně pravilo 14-5 a tedy dvě trestné rány.
Jednoduše řečeno, na pravidlo 1-2 by došlo, kdyby míček třeba holí zastavil, nebo ho vychýlil ze své dráhy dejme tomu nohou. Prostě by se na první pohled nejednalo o golfovou ránu.

I tak si myslím, že Mickelson mohl (a měl) být diskvalifikován. A to na základě porušení pravidla 33-7. Určitě byla ve hře diskvalifikace na základě porušení golfové etikety. Za její hrubé porušení je podle pravidla 33-7 diskvalifikace a v tomto případě by se jednalo o ducha hry. Diskvalifikace ve vzduchu rozhodně byla, mohli mu ji dát. Proč k tomu nedošlo asi všichni tušíme.

I vám díky za dotaz Jiří a hezkou hru!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019