Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

úmyslné hraní míčem v pohybu

A A A

Dobrý den, Michaeli,

Philu Mickelsonovi jsem vždycky celkem fandil, musím ale říct, že tím, co provedl na 13. jamce 3. kola US Open, mě pořádně zklamal a otrávil.

Zaskočilo mě ale také rozhodnutí komise rozhodčích, která mu udělila jenom dvě trestné rány. Ve zdůvodnění jí evidentně záleželo na tom, aby se situace posuzovala podle pravidla 14-5 a ne 1-2. Přitom v závorce na konci pravidla 14-5 je jasně napsáno: "Míč úmyslně zastaven nebo vychýlen hráčem, partnerem nebo nosičem - viz Pravidlo 1-2."

Proč tolik trvali na pravidle 14-5 je podle mne celkem jasné: u pravidla 1-2 by se museli vyrovnat s alternativou diskvalifikace, která má být použita v případě "závažného porušení Pravidla 1-2". Osobně si těžko dovedu představit, jak by mělo vypadat ještě závažnější porušení.

Vychází mi to tedy celkem jednoznačně: Phil měl být diskvalifikován. Zajímalo by mě, jaký na to máte názor.

Předem děkuju, Láďa

Odpověď na dotazDobrý den Láďo.

S velkým zpožděním a omluvou:

Samozřejmě jsem to živě diskutoval s nejrůznějšími kolegy, ať už z České golfové federace, britské PGA nebo Ladies European Tour. Žil jsem taky v přesvědčení, že Phil měl být diskvalifikován podle pravidla 1-2, ale ukázalo se, že to nejde. Nebral jsem to tak, že zahrál ránu golfovým způsobem. Nejprve jsem si myslel, že získal výhodu podle pravidla 1-2. Nicméně jsem se mýlil, v širší diskusi jsme se dobrali tomu, že on skutečně zahrál ránu. Vypadala hodně nestandardně, ale podle pravidel člověk nemusí zaujímat žádný postoj nebo extrémně mířit. On se pokusil udeřit míček hlavou hole, což se mu podařilo. A to je definice rány, takže jediné, co skutečně provedl podle definice je, že zahrál ránu na pohybující se míč. A to řeší jednoznačně pravilo 14-5 a tedy dvě trestné rány.
Jednoduše řečeno, na pravidlo 1-2 by došlo, kdyby míček třeba holí zastavil, nebo ho vychýlil ze své dráhy dejme tomu nohou. Prostě by se na první pohled nejednalo o golfovou ránu.

I tak si myslím, že Mickelson mohl (a měl) být diskvalifikován. A to na základě porušení pravidla 33-7. Určitě byla ve hře diskvalifikace na základě porušení golfové etikety. Za její hrubé porušení je podle pravidla 33-7 diskvalifikace a v tomto případě by se jednalo o ducha hry. Diskvalifikace ve vzduchu rozhodně byla, mohli mu ji dát. Proč k tomu nedošlo asi všichni tušíme.

Díky za váš dotaz Láďo! Hezkou hru!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
25.10.Shanghai, WGC - HSBC Champions
25.10.New TaipeiSwinging Skirts LPGA Tai
25.10.Al KhaimahRas Al Khaimah, 2017 Gol
1.11.Antalya, TTurkis Airlines Open
1.11.Muscat,OmaNBO Golf Classic Grand F
2.11.Shiga, JapTOTO Japan Classic
TOPlist
Square 300 Šípková od 8. 10. 2018