Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Provizorní rána z odpaliště

A A A

Vážený pane Jone,

prosím o Vaše stanovisko k následující situaci.
Z odpaliště jsem odehrála míč. Protože se mi zdálo, že skončil ve vysoké trávě, kde nebude k nalezení, hrála jsem rovnou z odpaliště míč provizorní. První míč se mi nakonec najít podařilo, ale musela jsem ho stejně označit jako nehratelný. Vydala jsem se tedy k provizornímu míči, abych ho odehrála. Domnívala jsem se, že půjde o třetí ránu, ale můj spoluhráč mě přesvědčil, že jde o ránu čtvrtou. Měl pravdu? Má vůbec v takovém případě smysl hrát provizorní ránu rovnou z odpaliště a v jakém případě?

Děkuji za odpověď
A. Adamcová

Odpověď na dotazDobrý den paní Adamcová.

Ve vašem případě je bohužel hrubka v postupu...
Pokud hráč najde míč původní, musí okamžitě zanechat hry provizorním míčem a řešit původní míč. Ve vašem případě tedy nehratelný původní dropnout s trestnou do dvou holí ne blíž jamce, nebo kamkoliv dozadu na spojnici jamka - poloha nehratelného míče nebo jít zpátky na odpaliště. Ve všech případech byste hrála třetí ránu. Pokud byste po nalezení původního míče pokračovala míčem provizorním, je to;
- v turnaji ve formátu Stableford na škrtnutí jamky. Pokud byste ji neškrtla a získala na ní jeden a více bodů, pak je to DQ z turnaje
- v turnaji na rány byste byla DQ okamžitě po odehrání drivu na další jamce (nebo po opuštění jamkoviště bez snahy napravit chybu, pokud k této situaci došlo na poslední jamce kola)

Pokud byste míč původní nenašla, pak budete pokračovat míčem provizorním. Počty jsou jednoduché. Rána původním -1, rána provizorním - 2, trestná za ztracený míč - 3. Vaše další tak bude opravdu rána čtvrtá.
Provizorní rána se hraje vždycky z místa, odkud jste zahrála ránu, po které míč může být ztracen nebo mimo hřiště. Hrát provizorní míč v takových situacích vřele doporučuji hlavně proto, aby se po neúspěšném hledání hráči nemuseli vracet desítky metrů zpět a zdržovat tak hráče za sebou.

Díky za váš dotaz a přeji hezkou hru!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019