Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Turnaj bez bez zhoršení HCP

A A A

Dobrý den pane Jone,
úvodem děkuji za poučnou poradnu a chvályhodnou školu všem golfistům amatérům. :-)

Měl bych jeden (pouze částečně) pravidlový dotaz týkající se úpravy HCP.
Mám za to, že standardně by se na každém turnaji měly HCP upravovat podle zahraného výsledku (tedy oběma směry - jak zhoršení tak i zlepšení). Vím, že existují turnaje - zpravidla v úvodu a konci sezony - kdy jsou turnaje vypsány pouze pro snižování, ale toho se můj dotaz netýká.

Zajímalo by mne, jaká jsou pravidla pro případy, kdy je turnaj standardně vypsán jak pro zhoršení tak i zlepšení HCP, ale po dohrání všech hráčů turnaje se nezhoršuje.
Je zde nějaké pravidlo např. kolik % hráčů musí alespoň udržet (případně zlepšit HCP), aby se ve finále s turnajem nakládalo jako kdyby byl vypsán pouze pro zlepšování? Případně nakládá se s tímto pravidlem pouze na úrovni soutěžní vypsané kategorie (např. skupina s HCP 0-18,0 samostatně a další kategorie také tak)nebo je % hráčů počítáno ze všech zúčastněných pro všechny hráče?

Moc děkuji za vysvětlení...
Petr

Odpověď na dotazDobrý den Petře.

Věc, o které spolu diskutujeme, se jmenuje CBA, neboli Opravný koeficient. Protože v této oblasti rozhodně nejsem silný, poprosil jsem o konzultaci Dalibora Procházku, který jako předseda hendikepové komise České golfové federace právě tuto problematiku nastavuje a řídí. Během telefonátu mi poslal linky na dva skvělé články, které popisují jednak dopad CBA na úpravy handicapů a druhý pak obsahuje sdělení, že STK ČGF rozhodla (což Hendikepový řád EGA umožňuje) CBA pro roky 2018 - 2019 nezavádět. Takže se popisovaná situace už nestane. Tím tedy nemyslím že turnaj někdo vypíše jen na snižování nebo bez úpravy, což jsou velice extrémní situace a nemělo by s nimi být zacházeno bezhlavě jen proto, že někdo chce za každou cenu vyrobit šedesát osm spokojených startujících hráčů. Tak tady jsou slíbené linky:

Statistiky CBA za uplynulé dva roky

Rozhodnutí STK ČGF zna roky 2018-2019

Díky za váš dotaz Petře a hezkou hru!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019