Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Nová pravidla

A A A

Dobrý den, pane Jone, milý Míšo,

zdravím Tě, jakkoli jsem nevýslovně smutný. Soudruzi funkcionáři nám totiž zlehčili pravidla, údajně v zájmu hry a v zájmu přilákání více nových hráčů.
Já to považuji za zlý nesmysl - je to jako by ustoupili z pozic nejoblíbenějších, protože složitých počítačových her jakými jsou například World of Warcraft nebo Assasin's Creed a začali nám vnucovat Super Maria. Jako by u Formule 1 přikázali horní hranici rychlosti na maximálně 90 km/h. Aby pak Formuli 1 mohl jezdit každý.
Tím však jen okrajují z golfu radost, kterou nám královská hra přináší: nalezení ztraceného míčku, kamarádské společné hledání či přidržení vlajkové tyče, typicky golfový faktor náhody a nespravedlnosti, ale proto i faktor zázraku, skvělé rány z nemožné pozice (například, je-li míč na listě v bunkeru), nemožnost zahrát třikrát po sobě out of bounds (už nyní to řešil provizorní míč), atakdále. A ready factor může být vyloženě nebezpečný. Postupné odpalování odzadu vzniklo především kvůli bezpečí - aby přede mnou nikdo nestál.

Golf je zábavný svou složitostí a tím, že nás nutí neustále myslet a řešit problémy. Jestliže nám pravidla tuhle radost vezmou, přestane nás golf bavit, prodáme hole a nazdar. Můžete si zavřít i St.Andrews, soudruzi.

Srdečně Váš
Alois Jarda Kuťák

Odpověď na dotaz


Jardo,

zatím jsem nikdy žádný dotaz nesmazal, včetně těch nepodepsaných a neurvalých. Ale tentokrát jsem k tomu měl blízko.
Nesouhlasím. Tvůj příspěvek dotazem není. Jen, tak nějak po Česku, burcuješ proti něčemu, na čem pracovaly desítky expertů mnoho let a co nevychází z jejich nápadu udělat přes víkend, nejlépe v hospodě, jen tak, něco s golfem, aby byla sranda.
Nebo že by se na za golf zodpovědná místa vyšvihli pseudodborníci (taky český zvyk) nemající ani páru o tom co je čeká, a byť neměli sebemenší předpoklad tuhle misi zdárně dokončit, tak se amatérsky a bez rozmyslu vydali cestou "tady kosa, tady sekyra" a udělali z golfu buřtguláš. Ne. Spoustu těch, kteří se práci na nové edici podíleli (dlouhodobě) znám velice dobře.

Nebyl jsem u toho (to byl Aleš Libecajt takže ten by ti asi měl možnost vysvětlit mnohem víc z pozadí jednání a procesů uvnitř R&A Rules Committee během tvorby nové edice), ale dost jsem toho slyšel od jiných, včetně lidí z R&A, se kterými každý rok pískám.

Se slovem soudruzi není v závěru tvého příspěvku nakládáno uvážlivě, což přisuzuji vysoké míře rozrušení. Nebo to byl jen takový pokus o nadsázku. Pokusím se tedy břit toho tvého vrženého kopí otupit a budu pokračovat ke konci stejným stylem:
Na R&A mi nesahej, nebo vyrazím do ulice!

P.S.: Pro ostatní. Protože se s autorem znám dlouhá léta, jeho příspěvek bez dotazu jsem "zodpověděl", tedy přesněji řečeno reagoval jsem na něj. Ale jde o opravdu vyjímečnou situaci, kterou možná už nikdy nebudu opakovat...

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019