Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Pětičlenný flajt

A A A

Dobrý den pane Jone.
Rád bych se zeptal zdali existuje v pravidlech podmínka, že flajt může mít max.4 hráče. Pokud to Provozní řád hřiště neomezuje,a hřiště je úplně prázdné,takže zdržování hry nepřichází v úvahu,může jít ve flajtu 5 hráčů. Není čtyřčlenný flajt jen doporučen a nebo to pravidla upravují na max.4.
Jedná se pouze o teoretický dotaz,na prázdném hřišti nikdo nikoho nevyhazuje,ale přesto.

Díky moc, Petr

Odpověď na dotazDobrý den Petře.

V Pravidlech nic takového pod trestem není. Pravidla pracují s maximální verzí v podobě four-ballů, tedy čtyř míčů. Ale rozhodně to není tak, že by tím bylo stanoven maximální počet hráčů ve flightu na 4 a dost. Ostatně v Maroku při play-off jsem měl ve flightu hned šest hráček...
Máte naprostou pravdu. Kde je možno tuto zažitou zvyklost najít, jsou provozní řády hřišť. Tam mají jasně uvedeno (tedy - měli by mít), jaké jsou podmínky užívání služby zvané "hrát golf" za poplatek, který si stanovili. Pokud nemají, těžko vás budou přesvědčovat, že to v pěti nejde.

Jinak v případě turnaje je za sestavení startovní listiny a určení skupin zodpovědný Soutěžní výbor. Já mám za sebou takovou čerstvou zkušenost, kdy jsme odehráli v pěti (!!!) hráčích tři kola turnaje na rány (!!!) a dvakrát jsme nešli přes pět hodin (4:57 a 4:59) a poslední den, protože už asi byli i ostatní unavení, jsme od jedenáctky čekali až do konce.

Berme to tedy na závěr tak, že je to opravdu golfový zvyk, že se nechodí běžně ve víc hráčích než ve čtyřech, a že to je otázka provozních řádů, nikoliv explicitně Pravidel golfu.

Petře hezkou hru, ať už ve dvou nebo ve čtyřech (pěti... :))
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019