Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Míč se zastavil o hrábě u bankru

A A A

Dobrý den,
Hráli jsme přátelskou rundu a spoluhráči se zastavil míč ve svahu nad bankrem, kde zůstal opřený o hrábě, které tam ležely tak, že zabránily míči "sjet" do bankru.

Chvíli jsme váhali a nakonec jsme vyřešili situaci tak, že jsme hrábě oddělali, míč skutečně do bankru sjel, ale my jsme jej umístili do svahu nad bankrem do trávy, kde ležel předtím (místo původní polohy jsme označili "týčkem") a spoluhráč potom odehrál míč z tohoto místa.

Postupovali jsme prosím správně?

Předem děkuji za odpověď a jsem s přátelským pozdravem

Vlastimil

Odpověď na dotazDobrý den Vlastimile.

Váš postup při řešení situace byl naprosto správný.
Tak abych k němu aspoň něco dodal.
Celá ta "věc" se jmenuje úleva od pohyblivé závady a najdeme ji v Pravidle 24-1. To hlavní, co bych chtěl doplnit - byť se to vaší situace netýká - je rozdíl v poloze míče. Ve vašem případě míč ležel na zemi a pohyblivé závady (hrábí) se dotýkal. Míč jste tedy správně umístili zpět, když se pohnul. Pokud by ale míč ležel NA ZAVÁDĚ nebo V ZÁVADĚ, ať už by to bylo cokoliv (hrábě, igelit, papír, krabice...), pak je možné míč beztrestně zvednout, závadu odstranit a míč se musí v takovém případě dropovat.

Vlastimile díky za dotaz a hezkou hru!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019