Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Drop - nepohyblivá závada

A A A

Dobrý den Michaeli,
rád bych se zeptal na situaci, kdy míč leží na cestě, která je i podle místních pravidel označena za nepohyblivou závadu, a mohu tedy využít beztrestnou úlevu.
Jak ale postupovat (v souvislosti s nákresem v Pravidlech na str. 17) pokud by např. míč v bodě B2 měl být spuštěn na straně cesty, kde je husté křoví neumožňující hru (v nákresu P2).
Musím zde spustit míč a pak postupovat podle pravidla o nehratelném míči, nebo mohu spustit na druhé straně cesty, což sice nebude vzdálenostně nejbližší místo úlevy, ale pokud si představím pomyslnou kružnici od jamky, nemusel bych být blíže k jamce?
Mám pocit, že podobný dotaz zde již byl položen, ale bohužel ho nemohu najít, tak promiňte, pokud jej opakuji.

Děkuji za odpověď i za bezva poradnu.
S pozdravem,
Jirka

Odpověď na dotazDobrý den Jirko!

V první řadě není třeba omluv, já si rád opakuji věci, které klidně mohly být v Poradně i desetkrát. Vždycky tady píšu, že opakování je matka moudrosti :)...

Nejdřív obecná věc - pokud má nějaká cesta umělý (asfalt, beton, zámková dlažba, ale i třeba pražce, ručně kladené kameny nebo třeba jen sypaná dekorativním štěrkem...) povrch, je automaticky z definic nepohyblivou závadou s možností beztrestné úlevy. Tedy pokud z nějakého důvodu Soutěžní výbor takovou cestu neprohálsí za nedílnou součást hřiště (nevím, proč by to dělal, ale může) kdy beztrestná úleva neexistuje.

Na obrázek z Pravidel navazuje obrázek, který najdete v Decisions u Rozhodnutí 24-2b/3.7, který je ilustrací k Rozhodnutí 24-2b/3.5. Tohle Rozhodnutí říká, že ve vámi uvedeném případě se musí najbližší místo úlevy odhadnout a míč pak spustit do jedné hole od tohoto místa. Takže se opravdu může stát, že po využití free dropu budete brát další kvůli nehratelné pozici míče a ten už nebude zadarmo. Na druhou stranu cesty jít nesmíte, protože v dané situaci je jediný možný bod v nejbližším místě úlevy. často na školení rozhodčích i v R&A můžete zaslechnout bonmot, že je to nejbližší a nikoliv nejhezčí místo úlevy... :)))))
Proto je taky doporučeno před označením a zvednutím míče vždycky nejdřív obhlédnout situaci a zamyslet se. Protože sem tam je opravdu lepší se nevrhat do úlev ale hrát míč jak leží.

Mám k tomu úspěvnou historku s Chrisem Woodem z Čeladné. Hrál se Miguelem A. Jimenezem a Thomasem Levetem. Takže byli obsypáni diváky. Na 12 skončil Chrisův míč na asfaltce. Nejbližší místo úlevy bylo vlevo, břeh, kamení, lopuchy, binec, skoro žádná tráva. Zeptal se, jestli může míč hrát jak leží, to jsem mu potvrdil a on skončil z asfaltové cestičky asi dva metry vpravo od jamky. Lidi šíleli a hnuli se dopředu. jeden z diváků, kterého jsem pak už nikdy nepotkal, se zastavil u bugyny aby mi sdělil, že - cituji; "Jsi pěknej blbec, ten free drop měl dostat!" a odešel... :))))))))))))))))))

Tak mějte krákou zimu a díky za pochvalu i dotaz Jirko!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019