Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Ztracený míč na rozbahněné fairwayi

A A A

Dobrý den Michale,
mám na Vás dotázeček a trošku se stydím, že nevím. :-)

Teď v lednovém pátku při 11 st.C jsme s kamarády vyrazili na golfovou rundu a hřiště bylo místy značně podmáčené od roztátého sněhu.
Takže netrvalo dlouho a po odpalu z týčka míček zapadl na fervej a zavřelo se nad ním bahýnko a voda. A tady začala výměna názorů ve flaitu. PRÝ pokud se míč nenajde, ale všichni se shodnou kde míč zmizel může hráč z místa kde míč zmizel hrát novým, bez trestné rány. Já mám za to, že se jedná o ztracený míč a že hráč má smůlu a postupuje dle pravidla o ztraceném míči...

Prosím Vás tedy o váš názor a o výklad pravidel.
Děkuji a vše nej.... v roce 2018. Lukáš

Odpověď na dotazDobrý den Lukáši.

Vůbec se nemáte za co stydět! Právě jste mě donutil přečíst si pořádně Pravidlo 25-1 a hlavně jeho odstavec c), abych odpověděl přesně. :)

Pokud jste si ve flightu byli jistí místem, kde míč zmizel v náhodné vodě, pak smíte skutečně postupovat v souladu s názorem vašich parťáků a to dokonce i v případě, že míč takhle pohltí náhodná voda v roughu nebo dokonce i v bunkeru. Postup pak bude následující:
Určím místo, kde míč proťal hranici náhodné vody, od tohoto místa najdu nejbliží místo úlevy a od něj odměřím jednu hůl. Do tohoto prostoru beztrestně dropnu míč a hraju druhou ránu. To vše je popsáno ve výše uvedeném Pravidle.
Pokud ovšem budou panovat diskuze a nejistota (například drive zahrajete přes buben na slepé jamce a nemáte vůbec šajn, kde míč skončil, pak skutečně správným postupem bude - jak sám píšete - zahrát novou ránu z místa poslední s jednou trestnou na ztracený míč...

Díky za dotaz a mějte fajn rok 2018 Lukáši!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019