Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Lopticka zaseknuta o praporkovou tyc

A A A

Dobry den,
jedna z nedavnych otazok ma inspirovala k vyjasneniu situacie, ktora od 2019, ked nebude treba vyberat tyc z jamky bude nastavat ovela castejsie.

Kazdy videl situaciu, ked lopticka ostala zaseknuta medzi tycou a jamkou, takze nespocivala na dne. Tato situacia ma tieto riesenia:
(1) ak taku lopticku pokladam za "v jamke" a zvihnem ju, tak to je zrejme za jednu trestnu a zrejme musim lopticku vratit naspat a skusit zrekonstruovat jej polohu a ist podla bodov nizsie (alebo ju musim umiestnit na okraj jamky a hrat este jednu???), inak je to zdvihnuta lopta a teda nedohrana jamka
V tomto případě nemohu považovat v této pozici za míč v jamce a jamku dohranou. A podle Rozhodnutí 17-4/1 obdrží (Pravidlo 20-1) jednu trestnou a rekonstruuje polohu a pak znovu může postupovat podle Pravidla 17-4 a taky v souladu s body níže.

(2) ak vyberiem/pohnem tyc tak nesikovnym sposobom, ze lopticka nepadne do jamky ale ostane mimo jamky, tak si musim lopticku umiestnit na okraj jamky a dalsim (podla moznosti jednym) uderom jamku dohrat a tento uder si zapocitat.
Přesně tak, snad jen že ten počet úderů se bude počítat až po dohrání... :)))))

(3) pridem k jamke a tyc iba odklonim (nevyberiem), tak aby lopticka padla do jamky. Ak sa to podari, tak je jamka dohrana predchadzajucim uderom.
Tak. Tímhle postupem bych začal a je to přesně jak píšete!

(4)ak vyberiem tyc tak, aby lopticka spadla do jamky, tym je jamka dohrana predchadzajucim uderom, lebo lopticka spocinula na dne jamky.
Souvisí s popisem i odpovědí v bodě číslo 3, jen je potřeba být fakt opatrný, protože se může přihodit co je popsáno v bodě číslo 2.

Je jasne, ze kazdy by mal ist podla bodov (3) alebo(4), ale je asi fajn si ozrejmit riesenie prvych dvoch situacii.

Dakujeme a vsetko dobre zelam,
Peto

Odpověď na dotazDobrý den Peťo.

Trošku netradičně jsem vepsal odpovědi přímo do dotazu boldem.
Díky za dotaz a Vám do roku 2018 totéž!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019