Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Hra z nesprávného místa - špatně

A A A

Dobrý den, pane Jone,

prosím Vás o ujasnění trestu v této situaci při hře na rány.

Hráč zahraje z nesprávného místa například tak, že má na odpališti natýčkováno před kameny. Po odpalu si chybu při zvedání týčka uvědomí. Jde o pár centimetrů, tedy nezískal podstatnou výhodu. Měly by následovat 2 trestné a hrálo by se dál.

Hráč ale nezná nebo si jen dobře nevybaví pravidla, kde stojí, že se rána neopakuje a ve snaze napravit předchozí chybu natýčkuje znovu, tentokrát třeba ve správném místě na odpališti (to, myslím, nyní stejně ale nehraje roli) a zahraje svou (domnělou) třetí ránu. Tady si myslím, že by (byť to bylo s dobrým úmyslem a snahou o nápravu) měly bohužel následovat další dvě, protože znovu hraje z nesprávného místa, protože měl pokračovat čtvrtou ránou z místa, kde leží jeho první odpal. Je to tak?

Díky a zdravím Vás
Pavel Hruška

Odpověď na dotazDobrý den Pavle...

Bohužel je to všecko správně tak, jak to "zahrál váš hráč". Tady nejde totiž o hru z nesprávného místa (Pravidlo 20-7) ale o zahájení hry mimo odpaliště -
Pravidlo 11-4 (potažmo 11-5). Hráč, pokud nezahájil hru ze správného odpaliště, se musí vrátit a (pozor!) s dvěma trestnými ranami a zmovu správně začít jamku ještě předtím, než odehraje z odpaliště dalšího (nebo - pokud se to stalo na poslední jamce kola - než opustí green poslední hrané jamky musí nahlásit úmysl opravit chybu a vrátit se). Jinak by byl DQ...
Ve hře na jamky to trestné není ale soupeř může hráče, podle výsledku, nechat ránu zopakovat.

Díky za dotaz Pavle a i vám přeji prima podzim.
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019