Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Ještě praporková tyč

A A A

Pane Jone,
pěkně Vás zdravím! Zaujal mě dotaz na Vás, co a jak s praporkovou tyčí po „úspěšném chip in.“
Nechci dělat chytráka, nicméně takové dotazy nechápu. Proč tohle někdo chce vůbec řešit? Z logiky věci a myslím, že je naprosto přirozené, když „vždy“ jako první vytáhne hráč míček z jamky rukou(!) a potom teprve praporkovou tyč. V obráceném případě může vzniknou stav, kdy míček je tyčí „manipulován“ tak, že může poškodit návrt jamky jako takové... Nejsem moralista, ale stačí mi, když při turnajích (a při hře vůbec) stále vídám některé „golfisty,“ kteří, po dohrání patu, „vytahují“ míček z jamky putrem, jakýmsi podivným kruhovým pohybem. Potom se někdo diví, že hrany jamky nejsou „ostré!“

Btw, jsem si jen tak přemýšlel, když už je řeč o praporkové tyči… Často vidím (kromě profíků), jak se s praporkovou tyčí různě „motá a háže“ po greenu. S blížícími změnami pravidel se bojím, že bude schválena možnost, kdy se při hře na greenu nebude muset vytahovat praporková tyč z jamky. To bude zase chaos na úkor plynulosti hry! Jeden hráč ano, druhý ne, třetí ano… Nevím proč, tradice ověřené a fungující, chce „někdo“ měnit. Dnes už ve všem…

Pane Jone, děkuji za poradnu a přeji nám všem golfistům ještě nějaký ten pěkný den, vhodný ke hře. Za chvíli jedu…

S pozdravem,
Mirek.

Odpověď na dotazDobrý den Mirku.

K prvnímu odstavci dvě věci. Od dotazů tady poradna je a žádný dotaz není špatný dotaz kromě těch nepodepsaných, nebo - jak to proběhlo relativně nedávno - těch, ve kterých se lže a používají smyšlené podpisy. Za druhé vytahování míče z jamky putterem jak popisujete je strašná věc. Nenávidím ji a jeden z profesionálů po tomto "aktu" obdržel v dávné minulosti DQ za hrubé porušení etikety.
Nevytahování tyče z jamky od roku 2019 se nebojte. Už jsme to (mimo turnaj) praktikovali mnohem dřív a hodně to urychluje hru, což je - kromě zjednodušení Pravidel - hlavní motivací revolučních změn, které se už blíží.

Přeji vám ještě pár hezkých podzimních kol v tomto roce a díky za příspěvek.

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019