Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Úprava(oprava) kamenů na odpališti *EDIT!*

A A A

Dobrý den Michaeli,

občas se setkávám s tím, že kameny na odpališti jsou povalené, nebo částečně nějak neurovnané. Po důvodu proč to tak je nepátrám :-). Tak to udělám já(vrátím zpět do původních děr po hřebech). Dostal jsem informaci, že učiním-li tak před svou ranou mohu být potrestán za vylepšení pozice.
Jak postupovat při této situaci? Opravit?Neopravit? Nahlásit maršálovi?

P.S. Na podobný dotaz jste již odpovídal v roce 2014, ale tam se jednalo o posunutí a následnou opravu polohy kamene hráčem, který jde na tee.

Děkuji
Jiří Babor

Odpověď na dotazDobrý den Jiří.

Pravidlo 11-2. Značky na odpališti se týká situace, kterou popisujete. A je vidět, že opravdu budete potrestán za vylepšení prostoru pro postoj nebo švih. A to dvěma trestnými za porušení Pravidla 13-2.
Člen Soutěžního výboru nebo rozhodčí určený Soutěžním výborem k řízení soutěže - to jsou oprávněné osoby k tomu, aby kameny na odpališti byly vráceny na správné místo, pokud s nimi bylo pohnuto. Samotné špatné míření nebo nesourodé umístění není důvodem k tomu, aby s nimi bylo v průběhu kola jakkoliv hýbáno.

Ve "vašem" případě dokonce může být uplatněno Rozhodnutí 11-2/2, které pod písmenem b říká, že pokud hráč pohne před úderem nebo po něm s kameny protože jsou příliš blízko u sebe, příliš vzadu, míří špatným směrem nebo z nějakého podobného důvodu, pak - pokud hráč kámen na odpališti nevrátí do původní polohy dřív, než on sám (pokud pohnul s kamenem před ránou) nebo některý jiný hráč odehraje z odpaliště - bude potrestán DQ podle Pravidla 33-7. Pokud kámen v takovém případě vrátí do původní polohy předtím, než kdokoliv odehraje z odpaliště ránu, pak stejně dostane dvě trestné nebo ztratí jamku.

Tak Jiří hezkou hru a kameny radši nechte ležet jak jsou... Zmínit se po kole, že tam či onde byly špatně namířené a nebo jen ledabyle pohozené na odpališti pomůže snad napravit věci pro příště. Hezkou hru!

Za upozornění, že je potřeba doplnit odpověď o zmíněné rozhodnutí díky Petru Radovi.
Citovaná pravidla

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019