Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Pád v bunkeru

A A A

Zdravím Vás a přeji pěkný den,

kolega zahrál míč do lehce podmáčeného hlubšího bunkeru (bylo po dešti), při vstupování do bunkeru mu uklouzla noha a provedl předpisový dvojitý odpíchnutý Axel-Paulsen, který jsme svorně ohodnotili najvyšší známkou. Naštěstí se mu (kolegovi) nic nestalo, pominu fakt, že po sobě zanechal lavor velikosti mamutí jámy (kolega je poněkud prostorově výraznější).
Uplatnil vyjímku z pravidla 13-4 (jsme si jistí, že nehodlal maskovaně zkoumat povrch bunkeru).
Při pádu se pozice míče nezměnila (na tom jsme se shodli), ale míč byl zasypán vrstvou písku tak, že vyčníval z povrchu pouze asi 1/4 svého objemu, před pádem ležel na písku s viditelnou cestičkou kudy se kutálel.
Nedokázali jsme se dopátrat toho, jestli v takovém případě existuje nějaká úleva, např. míč vyzvednout z navršené hromádky a bez očištění ho zpátky umístit na původní místo (dolík by se zřejmě sám zaplnil pískem z okrajů), nebo musí hrát míč tak jak leží, což nakonec provedl.

Děkuji Vít.

I přes úpornou snahu uvést bunker do původního stavu se nám to úplně nepodařilo, pro jistotu jsme to nakonci nahlásili na klubu.


Odpověď na dotazDobrý den Víte!

Vy jste mi dal... :))))))))

Ad výjimka - to bych viděl naprosto stejně.
Co se týká pátrání po úlevě, dělal jsem teď úplně to samé a ještě jsem si pro jistotu popovídal se svými dvěma kolegy, Jiřím Kubelíkem a Daliborem Procházkou, abych si byl jistý, že něco nepřehlížím. Skutečně není možnost beztrestně rekonstruovat polohu míče do podoby jak vypadala před předpisovým dvojitým odpíchnutým Axel-Paulsenem. Tedy v případě, že se míč během této "vložky" opravdu nepohnul. Pak je to celé bez trestu ale taky bez možnosti něco opravit.
Pokud by se míč následkem "činnosti" vašeho kolegy pohnul, byla by to jiná písnička ale taky by to bylo za jednu trestnou.

Moc díky za krásně formulovaný dotaz a přeji hezkou hru a další zábavu na hřišti!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019