Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Aplikacia - Hole19

A A A

Dobry den,

chcel by som sa spytat na aplikaciu Hole19, ci je mozne ju pouzivat na turnajoch, kde NIE JE povolene meranie. Mam za to, ze ked je povolene meranie, tak nemoze byt problem.

Nemam rad GPS a rangefinders, rad to hram staromodne, birdie card a vzdialenostne koliky. Ale mam rad mapy a aplikacia Hole19 ma ulozene ortofotomapy vsetkych ihrisk a jamiek (pohlad z lietadla - zrejme z google maps), na ktorom si viem robit nejake priblizne merania. Ak aplikaciu nepoznate, tak meranie prebieha cca tak, ze si tam viete odmerat vzdialenost medzi dvoma akymikolvek bodmi a odkialkolvek Vam to ukaze vzdialenosti na zaciatok/stred/koniec greenu. Ak ma hrac zapnute GPS, tak jasne - je to meranie - lebo poloha je urcena velmi presne. Ale ja hram s vypnutym GPS, cize naozaj sa jedna len o priblizne meranie na urovni kvalitnej v mierke robenej birdie karty. Polohu lopty do mapy oznacujem iba priblizne - vizualne odhadom - cize meranie nie je presne ako s GPS/rangefinder. Je to de facto elektronicka birdie karta, ktora presne odemeria vzdialenost dvoch priblizne oznacenych bodov...
Mozem tuto aplikaciu pouzivat na turnaji bez povoleneho merania, ak mam vypnute GPS?

Dakujem,

P.

Odpověď na dotazDobrý den.

Bohužel. Ne.

Pro jistotu jsem celou věc probral i s předsedou Komise rozhodčích ČGF Daliborem Procházkou. Problematický je ten fakt, že vám aplikace poskytuje výpočet. Tahle funkce znamená, že ani s vypnutou přesnou polohou/GPS není taková aplikace v turnaji, kde nejsou měřící přístroje povoleny, nebude v souladu s Pravidly. Papírová birdie karta (yardage book, course planner) vás nutí krokovat a počítat. Ta výpočetní funkce po dotyku displeje je to, co Pravidla považují za pomůcku nepovolenou...

Vám P. (Peťo..? :) díky za dotaz a Daliborovi za konzultaci. A hezkou hru!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019