Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Měření pásmem na greenu

A A A

Dobrý den, Michaeli,

předem díky za poradnu.
Chci se zeptat na situaci při turnaji, kdy je vložená soutěž "nearest to pin" a jsou povoleny měřící přístroje.
Je možné změřit připraveným pásmem, např. třímetrový putt před odehráním v zájmu urychlení hry? Nebo musí být místo odehrání označeno a až po odehrání puttu změřeno? Domnívám se, že změřit putt lze předem, ale již několikrát jsem se setkal s opačným názorem.

Děkuju Vám za odpověď
Libor

Odpověď na dotazDobrý den Libore.

Po delší době se doatz opakuje a to je dobřee, protože - jak všichni víme - opakování je matka moudrosti.

Pokud jsou povoleny měřící přístroje pro danou soutěž, pak s měřením před odehráním puttu rozhodně není žádný problém. Je to rána jako jakákoliv jiná a pokud Soutěžní výbor povolil používání měřících přístrojů, pak se toto povolení netýká jenom laserů a elektroniky.
Naopak změření pásmem v opačném případě (bez povolení měřit během turnaje), je porušení Pravidla 14-3, kdy v prvním porušení během kola hráč obrdží do kožichu dvě trestné, při dalším porušení tohoto Pravidla jakýmkoliv způsobem následuje DQ.
Tedy pokud by Soutěžní výbor došel k názoru, že v souladu s výjimkou c) u tohoto Pravidla hráč nezískal žádnou výnamnou výhodu, pak by celoá situace proběhla beztrestně. Co by mohlo vyústit v beztrestné jednání je například situace, kdy si hráč změří po super ráně z odpaliště nearest a ten bude třeba pár desítek centimetrů. Za určitých okolností ale může bez trestu podle této výjimky vyváznout i hráč kterého bude čekat mnohem delší putt.

Nicméně doporučoval bych při hře bez povolených měřících přístrojů měřit Nearest až po odehrání, aby se předešlo riziku, že se posléze z birdie stane bogey.. Díky za dotaz a hezkou hru Libore!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019