Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Ještě ke dropu Jordana Spietha na 13. jamce

A A A

Dobrý den pane Jone,

plně souhlasím s JS řešením - jít zpět po lajně a dropovat mezi kamiony, abych od nich obdržel úlevu. A tady je jedna buď pochybnost, anebo naopak skvělý výběr místa. Mohl totiž jít hledat úlevu na obě strany od kamionu, a z leteckého pohledu mi přišlo, že možná nalevo to bylo blíže (ale opět vysoký raf), kdežto vpravo to mohlo být dále. Snad to vzali rozhodčí v potaz. Anebo naopak JS volil místo dropu právě mezi kamiony proto, aby vpravo to bylo nejblíž (zrovna tam to parkoviště doleva trochu vyčuhovalo...). Takže možná i proto to tolik trvalo, aby našel místo tak, aby mohl dropovat doprava na driving a nemusel doleva do těžkých podmínek.
Jenom poslední poznámka - dost mě překvapilo, že driving není v autu...

Děkuji, a vždycky se těším na další otázky a odpovědi v poradně,
Petr Brňák

Odpověď na dotazDobré ráno Petře.

Rozhodčí na turnaji tohohle kalibru nejsou ořezávátka... :)))))))))))))) Takže brali v potaz úplně všechno. A abychom zase posunuli znalosti v oblasti té části Pravidel, se kterou se většina hráčů setká spíš v pozici diváka, poodkryjeme další část řešení Dočasně nepohyblivé závady.

Základní znění říká, že hráč má využít při překážení TIO (Temporary Immovable Obstruction = Dočasně nepohyblivá závada) ve směru hry tu stranu, která je nejblíž pozici míče. Jestliže je to blíž nalevo, pak hráč hledá nalevo místo nejbližší úlevy (jak jsme uvedli; kde nepřekáží ve směru na jamku, pak jedna hůl navíc a do vzdálenosti jedné hole od tohoto místa musí dropnout ne blíž jamce).
Ale právě proto, že všechny ty TV věže, kamióny, stánky s donuty a kafem a přenosné záchody na hřišti jsou jenom kvůli tomuto turnaji (proto Temporarily - Dočasně), naprosto běžně se v těchto případech buď pro některé z nich - tam, kde by se mohlo stát, že za ní skončí dva míče a jeden z hráčů bude muset dropovat vlevo do hlubokého hustého roughu a druhý půjde doprava, na posekanou louku - nebo (aby se předešlo chybám) pro všechny jednotně, používá další upřesnění místního pravidla pro TIO. A to je možnost dropovat na té straně, kterou si hráč/ka zvolí sám/sama, tzv. "Either side relief". A to je fér.
Jordan si nemohl při hledání lajny na drivingu hledat "lepší stranu". Musel se striktně držet lajny dané pravidly. S tím mu pomáhali rozhodčí i TV technika a proto to taky zabralo docela dost času. Věřte mi, že to není legrace v konkrétních podmínkách tohoto případu lajnu najít precizně, nebo aspoň co nejvíc přesně. No po dropu na lajnu využil buď správnou stranu při standardním postupu protože byl blíž k DR, nebo - což je velice pravděpodobné - si mohl zvolit při využití "either side relief" tu stranu, která mu víc vyhovovala.

No a k tomu DR v autu. To mě taky překvapilo... :))) Ale pravda je, že v autu být DR povinně nemusí.

Petře díky moc za prima dotaz a mějte hezkou neděli. A taky hezkou hru, jestli někam v tomhle letním počasí vyrážíte!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019