Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Jordan Spieth a jeho nehratelný míč na Open

A A A

Krásný dobrý den Michaeli,

předpokládám, že se mnoho z nás, příznivců golfu, na The Open koukalo už jen díky přívětivému časovému posunu. Můj dotaz pravděpodobně nebude jediný, ale co kdyby..

Rád bych Vás poprosil o vysvětlení situace na 13. jamce. Moc nechápu, jak po nehratelném míči může ještě využít úlevu, kvůli kamiónům a i kdyby, tak jak ji může využít způsobem, že mu překáží v ráně (výškou), ale nikoliv v postoji a švihu (mělo by to být nejbližší místo úlevy). Přišlo mi nepochopitelné, že se v podstatě posunul směrem dopředu (i když dál od jamky).
Další, co mě zaráží, je čas.. jak může trvat vyřešení situace 25 min. Neměla by tam přijít penalizace za zdržování hry? Minimálně mi to přišlo nekolegiální ke spoluhráči ve flightu a představte si, že by tahle nastalé situace řešilo více hráčů.. třeba uprostřed startovního pole..
Nemůžu si pomoct, ale mám ohledně Jordanova vítězství velice smíšené pocity. Předem Vám moc děkuji za odpověď a objasnění situace a přeji pěkné léto.

S pozdravem,

Daniel Dohnal

Odpověď na dotazDobrý den Danieli!

Představte si, že Váš dotaz ve vztahu k Poradně jediný je! Dostal jsem jich nakonec konkrétně na tuto situaci několik. Jako první se ozval Honza Fait z portálu golfextra.cz a moje vyjádření, které k celé situaci možná pro někoho vyvolává další diskuze a nemělo ambice tyto diskuze uzavřít ale snažil jsem se v něm trochu víc vysvětlit, jak to celé chodí, najdete Vy i ostatní zájemci tady: GolfExtra

A abych dodal ještě jednou nejdůležitější momenty ve zkratce:
- pravidla neurčují, kolik času má hráč na rozhodování o postupu a limit na ránu se tady aplikovat prostě nedá
- když JS našel řešení (velice chytré!), trvalo nějakou chvíli najít správné místo pro drop, byť na to zdaleka nebyl sám a dokonce pomáhala i TV technika
- když našli místo na spojnici (Pravidlo 28b) a míč byl dropnut, překážel kamion Titleistu. Takový kamion (a třeba přenosné toalety, reklamní bannery, TV věže, prostě všechno, co je "umělé" a je to na hřišti jen kvůli danému turnaji, bývá obvykle v souladu s Pravidly definováno jako Dočasně nepohyblivá závada
- pokud Dočasně nepohyblivá závada leží mezi hráčovým míčem a jamkou, pak má hráč nárok na beztrestnou úlevu aby k tomuto překážení nedošlo - Jordanův další drop
- ten určitě nebyl realizován blíž jamce. TV technika hodně zkresluje...
- no pak už byl míč ve hře a co následovalo všichni víme.

Na místě v té chvíli byli dva lidé, které osobně velmi dobře znám a s jedním z nich jsem pracoval několikrát. Jako prvního budu jmenovat Johna Paramora. John je absolutní legenda mezi rozhodčími a Hlavní rozhodčí European Tour určitě patří mezi největší experty v oboru. Tou druhou osobou je můj velký kamarád Daniel Somerville, se kterým jsem pracoval na několika turnajích Ladies European Tour včetně Solheim Cupu v roce 2015, proto za něj můžu dát víc než jen ruku do ohně. Absolutní odborník, skvělý rozhodčí. A to mám pocit, že byl přítomen ještě další rozhodčí. Oni se všichni určitě snažili vyřešit všechno tak rychle, jak se jenom v dané situaci dalo. Nesmíme zapomenout na další faktory: diváci u TV, mnoho (stovky!) diváků na místě, situace komplikovaná i složitým tvarováním terénu, snaha o precizní vyřešení prvního dropu, kde může jít i o centimetry...
Znovu docházím i se svými zkušenostmi (které se nedají ani v horečnětém snu srovnat s těmi, které má John Paramor!!!) k závěru, že rychleji to nešlo a naopak celá komplikovaná situace byla opravdu vyřešena precizně.

Bylo mi bronzového medailisty Matta Kuchara líto, ale takový prostě golf může být. A znovu se potvrdilo plnými doušky, že znalost Pravidel golfu může hráče vysekat z takřka neřešitelné situace. A od toho Pravidla golfu jsou především, je třeba je vnímat jako něco, co sice hráče trestá za jejich porušení, primárně ale hráčům pomáhají řešit nestandardní situace.

Danieli hezkou hru a moc díky za vyjádření názoru formou dotazu! hezkou hru!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019