Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Opakovaný drop v bunkeru

A A A

Dobrý den, mám na Vás dotaz.

V jakém případě mohu opakovaně dropovat v bunkeru? Stal se totiž tento případ. Po obnově hry po bouřce spoluhráč zahrál do bankru, ve kterém byla louže vody. Míč skončil mimo tuto vodu, nicméně nepovedenou ranou již do této vody zapadl. Došlo tedy na pravidlo o náhodné vodě s free dropem.
Spor byl kolem dropu, jelikož po něm došlo k zaboření míče do poloviny objemu.
Podotýkám, že míč se při dropu nikam nekutálel. Spoluhráč prohlásil že je opět v náhodné vodě( faktem je, že byl bunker celkem podmáčen skoro celý, ale tam kde bylo dropnuto, viditelná voda již nebyla) a dropnul si podruhé kde již k zaboření nedošlo.
Já osobně si myslím, že dle pravidla 20.2 již k opakovanému dropu nesmí dojít, protože již při výběru místa k dropu si hráč vybírá místo bez náhodné vody. Navíc se míč nikam nekutálel. Spoluhráč oponoval tím, že přece nemůže zkoušet povrch bunkeru tak jak na ferveji.

Díky předem za odpověď.
T.

Odpověď na dotazDobrý den "T".

Pokud hráč po dropnutí míče a jeho zaboření jeho polohu označil, míč neočistil a po jeho zvednutí zjistil, že v pitchmarku v písku pod míčem je voda (v tomto případě stále náhodná), pak měl právo dropnout beztrestně míč znovu na místo, kde k této situaci již nedošlo.
Ovšem otázkou zůstává jestli tohle všechno dodržel, nebo jen zvednul míč a dropnul ho jinam, jak daleko od místa, kde se mu míč v bunkeru zabořil, míč následně dropnul... Pokud něco porušil - jen zvednul míč a dropnul ho jinam, nebo třeba zvednul míč, zjistil že je pod ním voda a pak ho dropnul příliš daleko od místa, kde byl zabořený nebo ho zvednul bez označení polohy (přece se mohlo stát, že ho bude muset vrátit) - pak je to za dvě trestné.

Líp na popis situace reagovat bohužel neumím.. Díky za dotaz a hezkou hru!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019