Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Úprava týčka.

A A A

Dobrý den pane Jone.
Jsem začínající hráč a rád si věci upravuji, abych si usnadnil práci, a tak jsem si upravil týčko, aby bylo stabilnější, viditelnější po odpalu a zároveň mi udržuje konstantní výšku. Úprava spočívá v tom, že jsem týčko prostrčil korkovou zátkou. Je možné takto upravené týčko používat, nebo hrozí diskvalifikace za nepovolenou úpravu ?

Předem děkuji za odpověď.
S pozdravem Jiří Macek.

Odpověď na dotazDobrý den Jiří.

Týčko má v technickém dodatku docela hezkou a krátkou technickou definici. Nebo popis. Tady je:
1. Týčko (Pravidlo 11)
Týčko je předmět určený k vyvýšení míče nad úroveň země. Nesmí:
● být delší než 4 palce (101,6 mm);
● být navrženo ani vyrobeno tak, aby mohlo ukazovat směr hry;
● ovlivňovat pohyb míče; ani
● jiným způsobem napomáhat hráči v zahrání úderu nebo při hře.

Pokud "nástavec/násada" z korku neumožňuje ukazovat směr hry (což by neměla, protože bude zřjemě symetrického kruhového průřezu), ovlivňovat pohyb míče (o čemž tedy taky pochybuji že by uměla) nebo neprodlužuje týčko nad povolenou hranici 101,6mm (což by teoreticky šlo zařídit), pak už zbývá jen jediný parametr a to je napomáhání při úderu nebo při hře. Při úderu nenapomáhá víc, než standardní týčko. Takže poslední zbývající věc je "při hře". jeden by mohl namítnout, že Vám při hře napomáhá, protože ho vždycky najdete a to rychle. Ne, takhle to není míněno. Rychlost a snadnost najití týčka opravdu Pravidla neměří a nehlídají.

Snad Vám moje odúpověď pomohla Jiří! Mimochodem je to skvělý nápad, možná jste si ho měl před dotazem dát nejdřív patentovat... :))) Hezkou hru!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019