Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Odstraňování volných přírodních předmětů nohou

A A A

Dobrý den,
Jsem po operaci kyčle a když začne noha "zlobit", většinou na konci delší hry, tak odstraním volné přírodní předměty nohou, protože mně dělá problém se ohnout až k zemi, abych k tomuto úkonu použil ruku.

V poli to není asi problém, když "něco odkopnu" aniž bych pohnul míčem, ale mám obavu, aby tuto činnost nepovažoval někdo na grýnu za vylepšování stavu grýnu před patováním (nic nestláčím, jen smetu).

Předem děkuji za odpověď a jsem s přátelským pozdravem
Vlastimil

Odpověď na dotazDobrý den Vlastimile.

Pravidla neupřesňují jak mohou být odstraněny volné přírodní přeměty. Jen se při této činnosti nesmí nic stlačovat nebo jinak vylepšovat. Taky se v poli nesmí pohnout míčem. respektive smí, ale je to za jednu trestnou s povinností vrátit míč do původní polohy, což asi není cíl.
Takže bych jenom všem doporučoval opatrnost, ať už se tak děje ze zdravotních nebo jiných důvodů. Sám jsem si dokázal pohnout míčem z pouhopouhé lenosti, když jsem odstraňoval větvičku hlavou hole. Pak jsem se stejně ohnout musel.
No a taky musím říct, že při tomto postupu na greenu hrozí poškrábání jeho povrchu. Což je v hrubém nesouladu s etiketou golfu. Tak Vlastimile hlavně opravdu hodně opatrně a prosím vy ostatní, pokud nemáte zdravotní problémy, jako Vlastimil, na greenu si takhle nikdy nepočínejte.

Díky za dotaz, ať se Vám stav lepší! Hezkou hru!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019