Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Zásah míče spoluhráče na greenu

A A A

Dobrý den,
vedeme s kamarádem spor o zásahu míče na greenu a prosím o jeho rozsouzení.

Oba máme míčky na greenu, já míč neoznačím a nezvednu. Při patu kamarád trefí můj míč. On tvrdí, že já mám trestnou ránu, protože jsem měl míč označit a zvednout. Já tvrdím, že on má tretnou ránu, protože pokud mu můj míč překážel v dráze patu, měl mne vyzvat, abych míč označil a zvedl. Proto já trestnou nemám. Kdo má pravdu?
Děkuji a přeji hezké vánoce.
Martin

Odpověď na dotazMartine dobrý večer i Vám

Hráčské je nečekat, až budu vyzván, a svůj míč označit a zvednout. Pravda ale je, že pokud se dva míče ležící na greenu při puttování jedním z nich setkají (konkrétně a správně řečeno dotknou), pak je vždy trestán ten hráč, který svůj míč zahrál, nikoliv ten, jehož míč na greenu ležel.

Jenže pozor. Podle Pravidla 19-5a v takovém případě nedostane puttující hráč jednu, ale 2 trestné rány. Takže správně měl v takovém případě dostat Váš spoluhráč dvě, Vy žádnou. Malé, ale důležité doplnění - tento trest se uplatňuje jen ve hře na rány (i Stableford), ve hře na jamky je to beztestné.

Díky za dotaz a hezkou hru!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019