Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Neměl by se soutěžní golf měřičů prostě vzdát?

A A A

Dobrý den,
jen si dovolím krátkou poznámku k měření či neměření v amatérském (i když soutěžním) golfu, protože tomuto tématu vlastně nerozumím, že se stále probírá.

Jednak profíci mají hraná hřiště "nachozená" a mají mnoho instrukcí ke každé jamce a dále mají místního caddyho, který zná hřiště do posledního keříku a má mnohem více údajů ke hřišti, než mi řeknou měřící přístroje. Pokud jsou možnosti pro všechny stejné a tedy každý si může pořídit hodinky, nebo jiný způsob měření, potom nevidím jediný důvod proč to zakazovat. Naopak - selským rozumem, nevím proč by amatér, který hraje turnaje, měl mít přísnější podmínky bez informací oproti profíkům. Ano, je potřeba dbát golfové etikety a nezdržovat, ale například já používám hodinky a tedy informaci mám okamžitě a zcela jistě nezdržuji.

Přeji krásný den a hezkou hru
Milan Havlíček

Odpověď na dotazDobrý den Milane.

Můj názor vždycky byl a je stejný. Povolit měření (a to klidně včetně větru a teploty!) například do Hcp 9,9 = každý by dostal docela dost dlouhé období na to, aby se naučil pracovat se vzdáleností a povětrnostními podmínkami = a pak už ani náhodou, protože i s pomocí nejrůznějších měřáků si hráč mohl osvojit základní golfovou dovednost a tou je odhad vzdálenosti včetně aplikace povětrnostních podmínek. Od 9,9 až po profesionály žádné měření. Jenže...
Pokud všechno dopadne, jak to teď vypadá, bude s novou edicí Pravidel všechno obráceně, takže naopak bude měření povoleno... Ale na to si musíme počkat do příštího léta, kdy bude revoluční verze Pravidel golfu distribuována.

I vám hezkou hru a velkou omluvu za pozdní odpověď. I u vašeho příspěvku jsem zvažoval, zda na něj vůbec odpovídat, protože spadá spíš do kategorie "politika od stolu", než do Pravidlové poradny... Neberte si to prosím osobně! :)

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019