Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Úprava HCP v turnaji soutěžním výborem

A A A

Dobrý den.
Nedávno jsme zaznamenal situaci kdy hráč s HCP 20,4 zahrál v turnaji 37 stbf. Podle pravidel bych čekal, že jeho nový HCP bude 20,0. Ve výsledcích však má uvedeno 19,6. Když jsem se informoval, bylo mi sděleno, že soutěžní výbor má právo úpravy HCP plus mínus 2 ran přidat nebo ubrat k výsledku hráče a tím ovlivnit jeho nový HCP. Jedná se prý o zvláštní situace kdy větší množství hráčů zahraje moc dobře nebo moc špatně. Mne to přijde velmi zvláštní, nikdy jsem se zatím s ničím podobným nesetkal. Můžete se prosím vyjádřit..?

Předem děkuji.
Tomáš

Odpověď na dotazMno...

Tenhle dotaz se týká víc Hendikepového řádu, než Pravidel golfu. A - přestože dotaz vypadá být srozumitelný - může jít jen o špatné vysvětlení členem Soutěžního výboru.
Nicméně osobně se domnívám, pokud mi něco neuteklo - že takový postup rozhodně není možný...
Úpravy Hcp na uvedené bázi se řídí (nebo aspoň řídily) dle následující direktivy:

8. CSA, 10% klauzule pro nezvyšování
Co to je CSA?
CSA = Competition Stableford Adjustment, česky Opravný stablefordový koeficient soutěže, je metodika, jak zohlednit výkyvy hendikepových podmínek od předpokládaného normálu, ať už jde o počasí, změnu úpravy hřiště či něco jiného. CSA se vyhodnocuje pro jednotlivé soutěžní kolo na základě uhraných výsledků a může ovlivnit, jak, popřípadě jestli vůbec, budou upravovány hendikepy.

EGA doporučuje zavedení CSA. Proč ČGF CSA nezavedla?
Po nepříliš pozitivních zkušenostech s prvotním zavedením CSA a zejména vzhledem k neustálené a velmi dynamické členské základně, která tak vytváří specifické podmínky, se ČGF rozhodla CSA zatím nezavádět. Samozřejmě k tomu může v budoucnu, po vyhodnocení statisticky významného množství dat, dojít.

Náhradním mechanismem (místo CSA) chránícím hráče je 10% klauzule pro nezvyšování hendikepů. Jak se toto pravidlo aplikuje v praxi?
Toto povinné náhradní pravidlo kompenzuje situaci, kdy podmínky pro hru jsou natolik odlišné od očekávaného normálu, že započítání výsledků pro hendikepové účely by nebylo spravedlivé. Pokud v turnaji uhraje výsledek ve své ochranné zóně či lepší méně než 10% hráčů s EGA hendikepem, nedochází plošně ke zvyšování hendikepů. Je potřeba si pamatovat, že toto se týká pouze hráčů s EGA hendikepem tj. 36 a lepším. Hráči s klubovým hendikepem (37-54) nejsou zahrnuti do množiny hráčů, ze kterých se vypočítává oněch 10%, ostatně klubové hendikepy se na základě výsledků kola stejně nezvyšují. Také se to netýká nesoutěžních výsledků, ale pouze turnajových kol, ovšem při splnění minimální podmínky účasti alespoň 10 hráčů s EGA hendikepem. V turnaji nebyla uplatněna 10% klauzule, přestože tomu tak být mělo. Jak je to možné? Toto pravidlo je na serveru ČGF aktivní od 1. května 2007, je tudíž možné, že turnaj se uskutečnil před tímto datem. Případně není splněna některá s podmínek z předešlého odstavce (opět pozor, týká se jen hráčů s EGA hendikepem!).


Zdroj: http://cgf.cz/ArticleDetail.aspx?IDMenu=75647487&IDArticle=26938104

Takže líp si s tím asi neporadím. Pokud by Vám to takto nestačilo, zkuste směřovat dotaz na Dalibora Procházku, předsedu Komise rozhodčích a předsedu Hendikepové a normovací komise ČGF.
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019