Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Jamkovka - ztráta jamky

A A A

Dobrý den, pane Jone,

chtěl bych se zeptat na situaci z jamkovky. Trestem za různé prohřešky proti pravidlům může být ztráta jamky. Když se to stane jednomu hráči, je vše jasné. Jak by se ale posuzovala situace, kdy by stejnou chybu udělali oba hráči, například tím, že by omylem odpálili z bílých odpališť namísto předepsaných žlutých. Chybu by si uvědomili až po odpalu obou. Jamku by prohrál ten, kdo odpaloval dříve, i když v okamžiku řešení už měli vlastně stejný prohřešek oba? Tedy v obdobných případech by prohrál jamku ten, kdo se provinil dříve bez ohledu na to, že se třeba situace začne pravidlově posuzovat na hrané jamce zpětně až poté, co postupně různé prohřešky spáchali oba hráči?

Díky Vám za odpověď Pavel Hruška

Odpověď na dotaz


Pavle dobrý den.

Pravidla na takové situace dobře pamatují. někdy je třeba umět číst mezi řádky. Tak třeba k těm nesprávným odpalištím:
Ve hře na jamky to není trestné. Soupeř, když se hráči podaří zahájit hru na jamce na nesprávném odpališti, může toto tolerovat nebo může žádat okamžité zrušení rány a hraní ze správného odpaliště. Takže hráč "A" zahraje místo z bílých ze žlutých. Pak:
- soupeř "B" požaduje okamžité opakování rány z bílých a tak je rána zrušena (A neztrácí jamku)
- soupeř "B" nic nenamítá a hraje z bílých
- soupeř "B" nic nenamítá a hraje taky ze žlutých a pak;
- hráč "A" bez ohledu na to, že hrál ze žlutých jako první může "tolerovat" postup soupeře, nebo
- může žádat okamžité zrušení rány hráče "B" a poslat ho na bílá odpaliště...

Ale! Co se týká opravdu klasického příkladu, pak ten je zcela určitě v Pravidle 15-3 a) Match Play; Jestliže si hráč se soupeřem navzájem zamění míče během hraní jamky, ztrácí jamku ten, kdo první zahraje ránu nesprávným míčem; pokud toto není možné zjistit, musí hráči jamku dohrát zaměněnými míči.

Díky za prima dotaz na jamkovku Pavle a hodně vyhraných jamek v roce 2017 přeji!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019