Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Neměl by se soutěžní golf měřičů prostě vzdát?

A A A

S důvěrou v profi a zároveň lidskou poradnu posílám dotaz, který vnímám na pomezí pravidel, filozofie a etiky.
Nejsem proti technologickému vývoji, např. holí, míčků, tréninku a sdílení know-how... Ale vzetí do hry měřáků, podle mě, hru ochuzuje o prvek odhadu vzdálenosti, který ke golfu historicky patří. Ať si trénuje, kdo chce na hřišti normovat své rány, ale už v kamarádské rundě to není košer, pokud někdo používá a někdo ne. Nebo už jsme rezignovali před prodejci zcela? Mám Vás za napojeného na R&A... není tam snaha ponechat běžný golf bez měření? Kam vývoj směřuje?

Dík!
Pavel Novák

Odpověď na dotaz:)))) Dobrý den Pavle...

Co mě rozesmálo? To "napojení na R&A"... Snad se nezlobíte... Prošel jsem sice dvakrát školou v StAndrews a pracoval jednou přímo pro R&A a taky mám mezi "lidmi" z R&A pár skvělých kamarádů. Ale i tak to nelze takhle formulovat. Nejvíc napojený na R&A je Aleš Libecajt, předseda STK ČGF, který - jako zástupce EGA - je na určité období členem Rules Committee R&A. Ten je asi jediný v ČR oprávněný fundovaně mluvit o těchto záležitostech.
Takže jen krátká osobní úvaha. Zavedení měřičů a dalších pomůcek. Ano, jednoznačně ochuzuje. Tvrdím, že plošně nezrychluje hru. V kamarádské rundě se vždycky mohou hráči domluvit (od toho je to kamarádská runda). Budoucnost...? Já vždycky říkám, že by to mohlo být takhle:
Do Hcp 10,0 včetně by mohlo být povoleno používat cokoliv a třeba i měřit vítr. Pokud by 10,0 bylo zbytečně nízko, tak třeba do 15,0. Nebo prostě tak, aby nebylo povoleno měření pro 2 nejlepší EGA handicapové kategorie. Takže začátečník bude mít spoustu času na to, aby s pomocí měřících přístrojů (znovu zdůrazňuji třeba včetně větru) zdokonalil svoji hru a naučil se odhadovat a ověřovat všechno. Pak ale dost a od určené hranice bych přístroje pro turnajovou aktivitu (amatéři i profíci) zakázal. Pro trénink nikoliv protože tak můžete dál trénovat a rozvíjet své schopnosti.

Ale to je jenom moje úvaha a ta se asi s realitou nemá šanci potkat ani na jedné platformě.

Díky za Vaši úvahu a příspěvek Pavle!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019