Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Měřiče vzdáleností

A A A

Dobrý den
Na turnaji jsem se setkal s hráčem, který používal měřič vzdálenosti. Měřič umí měřit sklon. Podle slov hráče tuto funkci vypnul a tím je všechno v pořádku. Ale tady na webu je vysvětleno, že takový měřič se nesmí používat.
Argumentoval tím, že mu tenhle měřič povolili rozhodčí letos na Krajské lize s tím, že musí funkci měření sklonu vypnout, případně nechat ostatní ve flightu to zkontrolovat a na vyžádání jim sdělovat naměřené hodnoty.

Můžete mi prosím potvrdit, jak to tedy je s měřáky vzdáleností, které jsou vybavené funkcí měření sklonu?

Děkuji
Martin Z.

Odpověď na dotazDobrý den Martine

Tohle je přesně problematika, o které jsem se zmínil v jednom z předchozích dotazů. Od letoška platí nová Rozhodnutí a právě Decision 14-3/0.5 bylo upraveno - upgradováno. Podle starého znění (které je - jak sám upozorňujete - zmíněno někde v poradně z dřívějška) nebylo možné vůbec používat přístroj, který uměl měřit sklon. V nové a tedy současně platné edici Rozhodnutí je po úpravě uvedeného Rozhodnutí skutečně možné používat elektronický přístroj, který měří i jiné hodnoty, než jenom prostou vzdálenost (například elevaci), pokud je tato funkce vypnuta.
Takže rozhodnutí kolegy na krajské lize bylo v pořádku. Musím ale dodat, že stále platí ta zásadní věc, že ABY BYLO MOŽNO POUŽÍVAT MĚŘÁKY OBECNĚ BĚHEM TURNAJE, MUSÍ BÝT TOTO POVOLENO V PROPOZICÍCH SOUTĚŽNÍM VÝBOREM! Už jenom nezbývá než doufat, že hráči, kteří takové měřáky používají, se chovají fér vůči ostatním i sobě.

Díky za dotaz Martine! Hezkou hru!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019