Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Povzdech

A A A

Dobrý den!
Nemám ani tak dotaz, jde spíše o konstatování. Nehraji golf nijak zvlášť dlouho ( od roku 2009 ), ale musím říct, že mne moc mrzí, jak se zhoršuje chování rekreačních hráčů a navíc jsem velmi nemile překvapen, jak i "staří kozáci" neznají základní pravidla. Např.: zákaz vstupu a hry z biozóny, beztrestné spouštění míče, hra provizorním míčem, označování míče při povoleném stavění, atd., atd.. Mám rovněž pocit, že se znatelně zhoršila kvalita dotazů ve Vaší pravidlové poradně a obdivuji Vaši trpělivost, při jejich vysvětlování! Myslím, že se v klubech nevěnuje dostatečný prostor vzdělávání nejen začínajících golfistů! Jen doufám, že se situace na hřištích opět poněkud zlepší a Vám, za poradnu, moc děkuji.
Vít Buchberger

Odpověď na dotaz


Dobrý den Víte.

Já vždycky doufám, že to tak strašné není. Spousta problémů ale skutečně vzniká díky tomu, že se Pravidlové výchově hráčů moc klubů nevěnuje - nebo aspoň nijak intenzivně, a hráči k profesionálům spíš chodí pro rady, jak to napálit ze dvou set metr k tyči a na pravidla se jich moc neptají, protože za utracené peníze chtějí spíš slyšet rady jak hrát a jsou přesvědčeni, že pravidla zvládnou po večerech sami. Nebo až rovnou při hře...
Já jsem třeba nabízel, že přijedu rád o Pravidlech s kýmkoliv popovídat. Zatím jsem měl tu čest být pozván (opakovaně) na Pravidlové večery se členy Park Golf Clubu Hradec Králové (Roudnička) a Klubu hráčů golfu České Švýcarsko (Janov), před mnoha lety jsem byl na Ypsilonce. Přitom času v zimních ale i letních měsících by se našlo dost. A to rozhodně nejsem na podobnou činnost ani zdaleka sám! Vždyť ČGF má 16(!) rozhodčích s licencí R&A a dalších 6 s licencí první třídy. Takže spíš jde o to, jestli klub vůbec žije a co pro své členy dělá a dokáže uspořádat. Klubovny na Roudničce i v Janově byly vždycky obsazeny do posledního místa a dotazů byly desítky...
Kvalita dotazů... Tady já vidím právě základní funkci Poradny v tom, že je potřeba zodpovědět všechno a klidně i mnohonásobně opakovaně. Jednak je to dobrý trénink a jednak je to mnohem příjemnější, dostat kompletní odpověď místo odkazu na již zodpovězený dotaz kdysi před půl rokem. Nota bene se mlže stát, že se Pravidla změnila a ta stará odpověď už není relevantní! Takže pak uslyšíte na hřišti po chybě hráče a trestu od rozhodčího "no jo, ale Jon píše v Poradně!!!" :)))))
Na druhou stranu - podívejte se na formu posledního dotazu - mám na mysli "Trefení bagu"... Co byste pak PO NĚKTERÝCH (!!!) z nás chtěl, že...?

Víte díky za Vaši úvahu a pojďme společně doufat, že se všechno zase posune lepším směrem, ať už s Poradnou nebo bez ní. Díky a mějte hezkou hru!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019