Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Luftšlág 2 aneb není cesty ven

A A A

Dobrý den pane Jone,
dovolte mi, abych Vám jménem celé naší hrající rodiny poděkoval za skvělé rady, které nám poradna Vaším prostřednictvím poskytuje.

Chtěl bych, čistě hypoteticky, nikoliv z vlastní praxe, rozvinout dotaz pana Michala. V odpovědi píšete, že hráč si jako původní místo v případě luftšlágu musí vybrat to místo, nad kterým luft zahrál. Jak by hráč postupoval ve chvíli, kdy by zkusil zahrát míč dejme tomu v hodně vysokém a hodně hustém roughu a pak se rozhodnul, že je míč nehratelný. Zároveň by se ale ukázalo, že po spojnici by například couval stejným roughem až do lesa nebo dokonce (jak mi napovídá žena) mimo hřiště, takže by bylo dá se říci nemožné tuto variantu využít?

Děkujeme ještě jednou za Vaše odpovědi a také za odpověď na naší konkrétní otázku.
Honza Novotný

Odpověď na dotazDobrý den Honzo

Upřímně děkuji za za Vaše slova v prvním odstavci a teď se hned budeme věnovat tomu, co se od poradny očekává. Odpovědi na Váš dotaz.

Tu nabízí opět kniha Rozhodnutí na straně 453 v Rozhodnutí 28/5. Pokud původní místo je pořád stejně špatná pozice v roughu a linie je prakticky nepoužitelná, pak hráč může například postupovat jak je popsáno v uvedeném Rozhodnutí. A to dropovat postupně vždy s trestnou ranou do strany, ne blíž jamce, až se z roughu dostane do lepší pozice. Nic by mu samozřejmě nebránilo v případě, kdy by po některém dropu míč ležel v dobré poloze, zahrát jej z roughu ven normálním úderem.

Hezkou hru celé rodině a díky za dotaz!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019