Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Způsob úderu na jamkovišti.

A A A

Popis situace:

Hráč zahrál dlouhý put , který skončil cca 30 cm za jamkou. Pro dohrání neobešel jamku k zaujmutí postoje, míč zahrál z pozice před jamkou stylem "motyka" tak, že hrál proti sobě. Zřejmě to nebylo nevědomky a vzhledem k tomu, že se jednalo o poslední míč nebylo to ani proto ,aby nestál v dráze jinéhu putu.

Jeden ze spoluhráčů se domnívá, že hráč porušil pravidlo 16.1 e neboť hrál v postoji obkročmo vzhledem k dráze putu , popřípadě , že "použil" své tělo jako pomůcku pro směr putu, neboť si míč nasměroval mezi své nohy. Pravidla zakazují hrát pokud v dráze putu či prodloužení stojí partner nebo nosič, ale nezakazují hrát pokud za míčem stojí sám hráč.

A když už jsme u toho. Ctím výklad , že se může hrát i obrácenou holí pokud se hraje hlavou hole, ale proč tedy pravidla tak detailně specifikují parametry hole, když pak stejně mohu hrát zadní hranou např. putteru, které jak víme jsou velmi kreativní a tvarově různorodé.

Odpověď na dotaz

Popis odpovědi:

V odstavcích 1) a 2) se nic nestalo. Hráč ani nestál obkročmo k dráze puttu, ani si "nemířil" na nohu.
A když už jsme u toho. Součástí ctění výkladu Pravidel je ctění i jejich technických dodatků.

Michael Jon

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019