Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Ukončení hledání míče po zahrání provizního míče

A A A

Dobrý den, situace:
První ránu zahraji do vysoké trávy, poté nahlásím a zahraji z odpaliště provizorní míč na fervej. Přijdu se spoluhráčem k místu kde bych měl hledat první míč. Po 2 minutách hledání na kraji vysoké trávy ukončím hledání a oznámím to spoluhráči. Odejdu k provizi a než jí odehraji oznámí mně spoluhráč že můj míč našel. Dropuji a odehraji s trestem původní míč. Můj dotaz zní: Mohu jako hráč ukončit hledání ztraceného míče ještě před vypršením limitu 5 minut? Má spoluhráč nebo i divák toto mé oznámení respektovat? Jedná se o dobu když už nehledám ale ještě jsem nestihl odehrát provizorní míč který je jinde.

Děkuji za vysvětlení a zdravím Vás.
Petr

Odpověď na dotazDobrý den Petře.

Míč je z definice ztracený po pěti minutách. Když Vám ho spoluhráč najde do pěti minut a předtím, než odehrajete provizorní míč z místa, které je blíž jamce než pozice (předpokládaná pozice) míče původního, pak musíte pokračovat míčem původním. V popisu vše řešeno v souladu s Pravidly. Slovní deklarace nikde v Pravidlech zakotvená není...
Jako vždy mám k tomuto dotazu dodatek. Já se chovám slušně ke všem, kdo se chovají na hřišti slušně ke mně. Když někdo z mých slušně se chovajících spoluhráčů nezamíří sám rovnou do roughu nebo lesa, ani mě nenapadne, abych tam lezl a "působil mu potíže". Určitě rozumíte principu.

Petře díky za dotaz a hezkou hru!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019